Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa z wykładem na Uniwersytecie Warszawskim

21 sierpnia prezydent Portugalii prof. Marcelo Rebelo de Sousa złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wygłosił wykład pt. „The international situation, before, during and after”. Wykład był pierwszym punktem wizyty w Polsce, pierwszej i oficjalnej od 15 lat.

21 sierpnia prezydent Portugalii prof. Marcelo Rebelo de Sousa złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wygłosił wykład pt. „The international situation, before, during and after”. Wykład był pierwszym punktem wizyty prezydenta Portugalii w Polsce, pierwszej od 15 lat.

Marcelo Rebelo de Sousa na Uniwersytecie Warszawskim

.Prof. Marcelo Rebelo de Sousa pełni funkcję prezydenta Republiki Portugalskiej od 2016 roku. Jako prawnik wykładał na uczelniach w Portugalii (m.in. na Uniwersytecie Lizbońskim) i za granicą. Współpracował także z instytucjami i stowarzyszeniami obywatelskimi. 21 sierpnia w Sali Kolumnowej Wydziału Historii odbyło się spotkanie społeczności Uniwersytetu Warszawskiego z portugalskim prezydentem.

– To dla mnie wielki zaszczyt móc powitać Pana Prezydenta na Uniwersytecie Warszawskim. Portugalskie uniwersytety były zawsze otwarte dla polskich studentów i badaczy, także w trudnym czasie stanu wojennego. To dobry czas, żeby podziękować za pomoc okazaną przez Portugalczyków. Jako Uniwersytet Warszawski pragniemy rozwijać współpracę oraz wymianę studentów i naukowców. Myślę, że ta historyczna wizyta Pana Prezydenta jeszcze bardziej umocni te działania – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Głównym punktem spotkania był wykład wygłoszony przez prezydenta Portugalii pt. „The international situation, before, during and after”. W swoim wystąpieniu prof. Rebelo de Sousa odniósł się do sytuacji geopolitycznej przed wojną w Ukrainie oraz obecnych wyzwań związanych z konfliktem. Na koniec prezydent przedstawił również prognozy dotyczące świata po zakończeniu wojny.

Medal Uniwersytetu Warszawskiego dla prezydenta Portugalii

.W imieniu Senatu Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, przekazał prezydentowi Portugalii Medal Uniwersytetu Warszawskiego. „Czuję się tutaj jak w domu. Urodziłem się z marzeniem o byciu profesorem prawa, dlatego jestem zaszczycony i szczęśliwy, że mogę gościć na tak prestiżowym uniwersytecie” – powiedział prof. Marcelo Rebelo de Sousa, prezydent Republiki Portugalskiej.

Polsko-portugalskie relacje

.O historii relacji polsko-portugalskich, możliwej przyszłości i wzajemnej sympatii, którą trudno zmierzyć naukowo, mówił prof. Jan Stanisław CIECHANOWSKI.

„Kiedy mówimy o początkach relacji polsko-portugalskich, musimy cofnąć się do średniowiecza. Pierwsze ślady kontaktów, które znamy, miały miejsce, kiedy królowie portugalscy i słynny książę Henryk Żeglarz organizowali wyprawy do Afryki Północnej. Wiemy, że w 1415 roku temu ostatniemu w ekspedycji, w której zdobył Ceutę,  towarzyszyli nieznani nam z imienia polscy rycerze. Z kolei opowiadana na Maderze, wtedy krańcu świata, legenda głosiła, że osiadły tam książę Henryk, był w rzeczywistości nikim innym jak cudownie uratowanym królem Polski i Węgier Władysławem Warneńczykiem, który oficjalnie, wedle powszechnego mniemania, zginął w bitwie z Turkami pod Warną w 1444 r.”.

.”Pierwsze kontakty handlowe, jak wszystko wskazuje, sięgają wieku XIV. Z Gdańska do portów portugalskich eksportowano zboże i drewno, najczęściej za pośrednictwem faktorii portugalskiej w Antwerpii. W odwrotnym kierunku wywożono sól, ryby atlantyckie, owoce, wina i cukier, ale przede wszystkim egzotyczne przyprawy, które Portugalczycy przywozili z Gwinei, Cejlonu, Malabaru i Moluków. W XVI wieku obydwa te usytuowane na obrzeżach Starego Świata państwa znalazły się na skrzyżowaniu światowych szlaków handlowych. Takich elementów łączących było więcej, a im bliżej teraźniejszości, tym więcej mamy śladów polsko-portugalskich kontaktów” – pisze prof. Jan CIECHANOWSKI.

Uniwersytet Warszawski/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 sierpnia 2023