Prezydent Wołodymyr Zełenski o utworzeniu koalicji lotniczej

Prezydent Wołodymyr Zełenski o utworzeniu koalicji lotniczej

Dzięki naszym działaniom, naszych polskich braci i pozostałych sojuszników, przezwyciężymy też pozostałe tabu w zakresie obronności, chodzi o koalicję lotniczą, to jest trudna kwestia, ale pracujemy w tym kierunku – powiedział w piątek, w Kijowie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do projektu koalicji lotniczej.

.Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, ukraiński prezydent, który dziękował za przekazanie przez Polskę pierwszych czołgów Leopard, powiedział też, że “dzięki naszym działaniom, naszych polskich braci i pozostałych naszych sojuszników przezwyciężymy też pozostałe tabu, tabu w zakresie obronności, chodzi o koalicję lotniczą”. Ale jak jednak sam stwierdził odnośnie koalicji lotniczej “to jest trudna kwestia”.

Cele potencjalnej koalicji lotniczej

.”Tym niemniej pracujemy w tym kierunku, bo to wzmocni ukraińską armię i co najważniejsze wzmocni bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej” – powiedział Zełenski.

Dodał, że z Morawieckim omówili kwestie przyspieszenia dostaw broni dla Ukrainy i przyspieszenia tym samym rosyjskiej porażkę na polu walki. “Jeśli chodzi o sankcje, dziękuję panu premierowi, dziękuję wszystkim naszym polskich braciom za zrozumienie tej sytuacji, za rozumienie zapotrzebowań Ukrainy” – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy powiedział, że szczególnie chce podkreślić współdziałanie w zakresie leczenia i rehabilitacji ukraińskich żołnierzy. “Jest propozycja od premiera Polski dotycząca 2,5 tys. naszych żołnierzy, którzy otrzymają pomoc w zakresie leczenia i rehabilitacji w Polsce” – powiedział Zełenski.

Polskie czołgi na Ukrainie

.Dzisiaj możemy poinformować o pierwszych czołgach, której otrzymaliśmy z Polski. Te czołgi są już na Ukrainie. Będą wzmacniać naszą obronę – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji w Kijowie z premierem Mateuszem Morawieckim w rocznicę rosyjskiej agresji.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że obecność Mateusza Morawieckiego w Kijowie to “bardzo potężny symbol jedności Ukrainy i Polski, naszej wspólnej niezłomności, naszej solidarności”. “Polska była z nami jeszcze przed rozpoczęciem i po rozpoczęciu tej pełnoskalowej inwazji i będzie z nami – jestem pewien – do naszego wspólnego zwycięstwa” – oświadczył.

Polska – jeden z najważniejszych sojuszników Ukrainy

.”Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników Ukrainy, która udziela pomocy i dziękuję za to panu premierowi, dziękuję społeczeństwu polskiemu za to wsparcie” – mówił Zełenski. “Liderzy zawsze mogą to robić, gdy mają poparcie w narodzie i jestem wdzięczny całemu narodowi polskiemu, bo to jest i broń, i wsparcie gospodarcze, wsparcie polityczne i wsparcie humanitarne, wsparcie naszych ludzi. Wszystko to wzmacnia obronność Ukrainy” – dodał Zełenski.

Ukraiński prezydent przypomniał, że Polska była założycielem koalicji czołgowej. “Dzisiaj możemy poinformować o pierwszych takich czołgach, której otrzymaliśmy z Polski. Pierwsze czołgi przyjechały z Polski” – poinformował. “Te czołgi są już na Ukrainie. Będą wzmacniać naszą obronę” – dodał Zełenski. Dziękował premierowi Morawieckiemu za wkład w budowę w koalicji dotyczącej dostarczania Ukrainie czołgów.

Militarna, gospodarcza i kulturowa pomoc dla Ukrainy

.Na temat konieczności udzielania wszelkiej możliwej pomocy broniąc się przed rosyjskim agresorem Ukrainie na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Piotr GLIŃSKI w tekście “Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem”. Autor twierdzi w nim, iż pomoc ta nie może ograniczać się tylko do wsparcia militarnego, gospodarczego, ale powinna również obejmować działania mające na celu wesprzeć Ukrainę w ochronie własnego dziedzictwa kulturowego.

“Wojna wywołana rosyjską agresją spowodowała śmierć i cierpienie setek tysięcy ludzi, ale także ogromne straty materialne, w tym te, które dotykają warstwy symbolicznej. Codziennie widzimy, jak Rosjanie niszczą kulturę i bogate dziedzictwo Ukrainy – bezpośrednio, pociskami, które trafiają w zabytki i instytucje kultury, oraz pośrednio, poprzez wywoływanie kryzysów w dostawach energii. Konwencja haska z 1954 r. mówi jasno, że niszczenie dóbr dziedzictwa czy dóbr kultury podczas konfliktów jest zbrodnią wojenną. Dlatego od pierwszego dnia wojny jesteśmy zaangażowani we wspieranie instytucji kultury i ochronę dziedzictwa na Ukrainie. Pozostajemy w bezpośrednim kontakcie zarówno z ministrem Ołeksandrem Tkaczenką i Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, jak i z ukraińskimi instytucjami – muzeami, instytucjami artystycznymi, bibliotekami, archiwami”.

.“Już na początku wojny powołaliśmy Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, które organizuje i koordynuje transporty z materiałami do zabezpieczenia archiwaliów, zabytków i muzealiów. Centrum wykorzystywane jest jako hub przez instytucje kultury na całym świecie – przez Polskę na Ukrainę dociera pomoc zarówno z placówek muzealnych, instytucji kultury, jak i organizacji międzynarodowych. Transporty zawierają m.in. agregaty prądotwórcze, skrzynie, koce gaśnicze, wełnę mineralną, płyty OSB, rury poliestrowe, gaśnice czy worki na piasek. Wspieramy też Ukraińców w fizycznym zabezpieczaniu zabytków na miejscu. Ponadto polski rząd zaangażował się w powołanie postulowanego przez władze w Kijowie Funduszu Trójkąta Lubelskiego na Rzecz Digitalizacji Dziedzictwa Kulturowego na Ukrainie. Polskie instytucje uczestniczą w skanowaniu obiektów dziedzictwa kulturowego Ukrainy oraz tworzeniu cyfrowej platformy do ich archiwizacji, ochrony, rozwoju i rozpowszechniania” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI.

PAP/Karol Kostrzewa/Grzegorz Bruszewski/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 lutego 2023