Prof. Gliński w hiszpańskiej gazecie El Debate o losach polskich dzieci w czasie II wojny światowej

El Debate

W najnowszym wydaniu katolickiej gazety El Debate w Hiszpanii ukazał się artykuł prof. Piotra Glińskiego „Naszym obowiązkiem jest pamiętać”. Prof. Gliński pisze w nim o terrorze, jaki Niemcy prowadzili na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej i wplata w tę opowieść dramatyczną historię rodziny Ulmów.

Prof. Gliński w El Debate: tragiczne losy polskich dzieci

El Debate – hiszpańska gazeta katolicka, powstała w 1910 r. i niedawno wznowiona – zatytułowała tekst prof. Piotra Glińskiego „Losy dzieci i innych polskich ofiar II wojny światowej”. Tekst jest promowany także na głównej stronie wydania internetowego El Debate.

Polski minister kultury i dziedzictwa narodowego pisze w swoim artykule o terrorze niemieckim wobec obywateli Polski w czasie II wojny światowej, o napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 oraz o dziecięcych ofiarach obu tych reżimów. „W roku 2023 ten polski wrześniowy czas szczególnej zadumy nabierze jeszcze dodatkowego wymiaru. Po raz pierwszy właśnie w tym roku będzie obchodzony Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny – nowe święto państwowe, którego datę Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczył na dzień 10 września. W 1943 r. to właśnie tego dnia w wielkopolskiej Mosinie przeprowadzono aresztowania kilkudziesięciorga polskich dzieci, stanowiące ponure zwieńczenie masowej akcji represyjnej, w ramach której ujęto wiele polskich rodzin podejrzanych o współpracę z podziemiem niepodległościowym” – pisze prof. Gliński na łamach El Debate.

Na dłużej zatrzymuje się przy dramatycznej historii rodziny Ulmów z Markowej oraz ich siedmiorga dzieci, bestialsko zamordowanych przez hitlerowców za pomoc ukrywającym się Żydom. „Spośród sześciu milionów obywateli Rzeczypospolitej zamordowanych w okresie II wojny światowej około 40 proc. stanowiły właśnie dzieci i to ich tragedii oraz tragedii ich rówieśników poddawanych masowym wywózkom, wyniszczającej niewolniczej pracy czy uwięzieniu poświęcone jest nowe święto państwowe, którego ustanowienie jest odpowiedzią polskich władz na inicjatywy płynące od ostatniego pokolenia pamiętającego tamten czas wojny” – czytamy w tekście prof. Glińskiego.

El Debate – legendarna gazeta w Hiszpanii

.El Debate to hiszpańska gazeta katolicka, której tradycje sięgają aż roku 1910. Jej historia spłata się z losami Hiszpanii czasóww I wojny światowej, wojny domowej i późniejszych rządów generała Franco. Jego reżim walczył z redaktorami a ostatecznie doprowadził do zamknięcia pisma w 1936 r. El Debate zostało wznowione dopiero współcześnie przez Asociación Católica de Propagandistas (Katolickie Stowarzyszenie Publictstów) i obecnie kierowane jest przez hiszpańskiego historyka i publicystę katolickiego Alfonso Bullón de Mendoza y Gómez de Valugera. Według założeń twórców i spadkobierców legendarnego pisma „gazeta broni wartości chrześcijańskiego humanizmu, stawiając w centrum wolność i godność osoby oraz prawo do życia. El Debate wspiera jedność Hiszpanii i jej demokratyczny porządek konstytucyjny oraz język i kulturę hiszpańską.”

Tekst wicepremiera Glińskiego został opublikowany w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu”, która powstała przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu Wszystko co Najważniejsze.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 września 2023