Prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24 o sytuacji politycznej we Francji i Europie
Redaktor Naczelny „Wszystko Co Najważniejsze”, prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24 komentował bieżącą sytuację polityczną we Francji oraz w Unii Europejskiej.
Dyskusja dotyczyła wyników niedawnych wyborów we Francji, w których triumfowała lewica, która nie zdobyła większości, co stawia nowy rząd przed trudnymi wyzwaniami. W rozmowie podjęto także wątek wzrostu popularności ugrupowań skrajnie prawicowych we Włoszech i w Niemczech i roli mediów.
Nowy Front Ludowy. Marzenia o władzy i decyzje prezydenta Emmanuela Macron
.Audycja, w której gościem był redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze”, rozpoczęła się od analizy sytuacji wewnątrz Francji 11. tygodni po wyborach. Profesor Michał Kleiber komentując sytuację polityczną nad Sekwaną zauważył, że wygrana lewicy we Francji nie przyniosła jej oczekiwanego sukcesu, który miałby przełożyć się na mandaty, niezbędne do rządzenia krajem. – Lewica wygrała wybory i miała ambicje objęcia rządów, jednak sytuacja polityczna sprawiła, że musiała zawrzeć koalicję. Tymczasem prezydent Emmanuel Macron, zamiast zbliżać się do lewicy, coraz bardziej zwracał się w prawo, co wywołało niezadowolenie Frontu Ludowego – powiedział prof. Kleiber, komentując oddanie teki ministra Michelowi Barnierowi przez prezydenta Emmanuela Macrona.
Wszystko zaś w obliczu zbliżającego we Francji terminu przyjęcia uchwały budżetowej, wyznaczonego na 1. października.
Prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24 twierdzi, że premier Michel Barnier stoi w obliczu trudności
.Jak stwierdził redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze”, mowy francuski premier, Michel Barnier, stoi w bardzo trudnej sytuacji. – Pierwsza sprawa to rozrzut głosów, druga to problemy wewnątrzfrancuskie, miedzy innymi bardzo wysoki duży deficyt budżetowy, który może sięgnąć przeszło 6% w przyszłym roku. Francja jest już z tego powodu przez Unię Europejską bardzo krytykowana. – podkreślił prof. Kleiber, dodając że „te zobowiązania unijne są na zupełnie innym poziomie, mają zejść do 3%”. – To będzie wymagać bardzo twardych decyzji, jeśli chodzi o wydatki dla ludzi. Taka oszczędność skutkuje politycznymi konfliktami, społeczeństwo nie będzie z tego z pewnością zadowolone. Zapowiadane podwyżki dla klasy średniej także grożą problemami, eksperci i obserwatorzy uważają że rząd koalicyjny może się nawet przez to rozpaść – podkreślił prof. Michał Kleiber.
Nowy premier Francji, Michel Barnier, stoi więc przed poważnymi wyzwaniami. Jak stwierdził prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24, kwestie niezadowolenia rozdrobnionego, francuskiego społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście zapowiadanych oszczędności mogą okazać się kluczowe dla przyszłości ekipy Michela Barniera. – Zobaczymy co będzie pojutrze, tam zgodnie z prawem francuskim, do tego terminu musi być przedstawiana ustawa budżetowa. Z dużym prawdopodobieństwem możemy jednak powiedzieć, że pierwszy raz we francuskiej historii ta ustawa będzie przełożona – konkludował prof. Michał Kleiber.
Migracja: kluczowy temat polityki rządu
.Redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24 odniósł się także do kwestii migracji, która stanowi poważne wyzwanie dla Francji. – Migracja to problem, który narasta we Francji i wymaga pilnych działań – powiedział. – Premier Michel Barnier, jako doświadczony polityk, będzie musiał wprowadzać zmiany, szczególnie w zakresie polityki migracyjnej – podkreślił. Migracja i to, jak ją uregulować zdominowała część rozmowy. Prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24 podkreślił, że nowy minister spraw wewnętrznych Bruno Retailleau zapowiedział już bardziej stanowczą politykę w tej kwestii, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości kraju. Temat polityki migracyjnej ma być też papierkiem lakmusowym, a elementem sprawdzającym to, jak z wyzwaniami obecnych czasów poradzi sobie ekipa nowego francuskiego premiera. – Michel Barnier będzie musiał patrzyć łaskawym okiem na partię Marine Le Pen. On też jest konserwatystą – dodał prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24. – Moim zdaniem sytuacja we Francji wymaga restrykcyjnej polityki migracyjnej. Łączenie rodzin, rocznych kwot wizowych, warunków socjalnych, etc. to wszystko elementy, które będą musiały być wzięte pod uwagę – powiedział prof. Michał Kleiber dodając, że premier Michel Barnier jest bardzo popularny wśród francuskiego społeczeństwa, jednak mniej wśród francuskich polityków.
Sytuacja w Niemczech: rosnąca popularność skrajnej prawicy
.Prof. Michał Kleiber zapytany został w Polskim Radiu 24 również o sytuację polityczną w Niemczech, gdzie skrajna prawica, w tym AfD, zdobywa coraz większe poparcie, szczególnie we wschodnich landach. – Zmiany kulturowe i zbyt szybkie reformy wywołują zamieszanie na scenie politycznej. Rosnąca popularność skrajnej prawicy w Niemczech budzi niepokój, zwłaszcza ze względu na jej prorosyjskie nastawienie – zauważył prof. Michał Kleiber. Dodał, że zwłaszcza w Polsce pewne postulaty i prorosyjskość niemieckiej skrajnej prawicy mogą wywoływać „przerażenie”. – Te partie, ze względu na element prorosyjskość, muszą budzić nasze przerażenie. AfD w niektórych sprawach ma poglądy wprost przerażające dla każdego Polaka – powiedział redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”. Jak podkreślił, „przy wszystkich problemach Niemiec, kolosalne są ich problemy gospodarcze”. – To wszystko składa się na to, że trzeba dzisiaj pozostać w nadzieji, że w skali całego kraju nie skończy się to zwycięstwem partii skrajnej, ale że jednak centrum weźmie górę. Z jednej strony jest tam rosnąca w popularność prawica, ale też w końcu skrajna lewica (…). Nie promujmy skrajnych rozwiązań! – zaapelował redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”.
Media i wpływ internetu na postawy społeczne
.Podczas rozmowy w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber odniósł się również do roli mediów w kształtowaniu opinii publicznej. – Media uproszczają przekaz, a ludzie reagują na skrajne hasła bez głębszej refleksji – stwierdził. – W Internecie dominują powierzchowne informacje, co sprzyja radykalizacji postaw. Należy dążyć do tego, aby głosy w mediach internetowych prowokowały do przemyśleń, a nie jedynie wzmacniały skrajne poglądy – podkreślił. – Niewątpliwie bowiem, media dziś prezentują świat w uproszczeniu. To jest szalenie niebezpieczne, powinniśmy myśleć tez o tym, aby media sieciowe uporządkować; aby tam także do głosu dochodziły glosy takie, które prowokują do przemyśleń – konkludował prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24.
Prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24 o tym, czy rząd Michela Barniera przetrwa?
.Konkludując swoją wypowiedź w rozgłośni, prof. Michał Kleiber w Polskim Radiu 24 wyraził przekonanie, że rząd Michela Barniera ma szansę przetrwać mimo wszelkich trudności i prorokowań, w myśl których ma nie dotrwać do Świąt Bożego Narodzenia. – Barnier to doświadczony polityk, który wielokrotnie pełnił wysokie funkcje państwowe, w tym negocjatora Brexitu. Wierzę, że dzięki jego umiejętnościom i wsparciu prezydenta Emmanuela Macrona obecny francuski rząd przetrwa kryzys – stwierdził prof. Michał Kleiber na zakończenie rozmowy.
Polskie Radio 24 / oprac. Michał Kłosowski