Prof. Piotr GLIŃSKI o coraz bogatszych zbiorach polskich muzeów

Dzień Muzeów

To dzięki państwa zaangażowaniu muzea prezentują coraz bogatszą ofertę, przede wszystkim wystawienniczą – napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście do pracowników muzeów z okazji obchodzonego w czwartek Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Międzynarodowy Dzień Muzeów

.„Z radością przeżywamy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Muzeów – Dzień Muzealnika, a zatem święto wszystkich państwa – pracowników muzeów. Jest to okazja do wyrażenia moich słów wdzięczności i uznania za państwa codzienną pracę i trud wkładany w funkcjonowanie tych instytucji” – napisał wicepremier Gliński w liście do muzealników.

„Nie mam wątpliwości, że widoczna na arenie krajowej i międzynarodowej aktywność polskich muzeów to państwa zasługa. To właśnie dzięki państwu możliwa jest ich działalność na światowym poziomie, marka muzeum kojarzy się z niezwykle wysoką jakością i wywołuje bardzo pozytywne reakcje społeczeństwa, a znaczenie muzeów na kulturalnej mapie naszego kraju z roku na rok wzrasta” – podkreślił minister kultury.

Praca muzealników

.Zwracając się do muzealników napisał: „To dzięki państwa zaangażowaniu muzea prezentują coraz bogatszą ofertę, przede wszystkim wystawienniczą, niejednokrotnie opartą na doskonałej współpracy ze światowymi instytucjami kultury, ale również edukacyjną, skierowaną do różnych grup wiekowych i osób o szerokim kręgu zainteresowań”. „Nie można także pominąć istotnej działalności naukowej muzeów. Jestem przekonany, że efekty państwa pracy spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagającego uczestnika życia kulturalnego w Polsce”- zaznaczył.

Ocenił, że wytrwałość i poczucie misji muzealników „pozwoliły z powodzeniem przejść muzeom przez trudny okres pandemii COVID-19 i pozostać w nieustannym kontakcie z widzem choć na innej niż dotąd, bo wirtualnej platformie”. „Proszę przyjąć za to moje podziękowania” – dodał.

Dzień muzeów – Zwiększona frekwencja w muzeach

.Minister kultury wskazał, że „z satysfakcją odnotowuje zwiększającą się frekwencję w muzeach”. „To również państwa zasługa, że organizowane wydarzenia spotykają się z ciągle wzrastającym zainteresowaniem publiczności. Dostrzegam oczywiście problemy, które dotykają muzealnicze środowisko. Nie pozostawałem i nie pozostaję na nie obojętny. Zapewniam, że traktuję te kwestie jako wyzwanie, przed którym stoi kierowany przeze mnie resort. Znajduje to odzwierciedlenie w zwiększanych systematycznie dotacjach dla podległych mi muzeów” – zapewnił.

„Raz jeszcze proszę przyjąć wyrazy mojej wdzięczności za państwa oddanie i zaangażowanie w wypełnianie powierzonych zadań, które w niejednym przypadku stały się pasją. Życzę państwu wiele satysfakcji zarówno zawodowej, jak i osobistej oraz sukcesów w realizacji muzealnych projektów” – napisał w liście wicepremier.

Muzea dzisiaj

.Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan OŁDAKOWSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Umiejętność tworzenia narracji wokół własnej działalności to być albo nie być współczesnych placówek muzealnych i ogólniej – kulturalnych. Narracji, czyli opowieści, które w świadomości odwiedzających placówkę gości budują poczucie współudziału w prezentowanych wydarzeniach czy treściach”.

„Nowoczesne muzea to nie tylko ciekawe ekspozycje i wystawy. To przede wszystkim instytucje, którym udało się przekonać odwiedzających, że mają im do zaoferowania znacznie więcej niż tylko zbiory milczących eksponatów. Wystarczy udać się do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Izraela, lub bliżej, do Berlina, gdzie – mimo kłopotów z opowiedzeniem trudnej przecież historii, której bohaterów bezpieczniej jest pozostawiać w cieniu wypranych z emocji pojęć – możemy obcować z ekspozycją, wokół której bardzo dużo się dzieje.  I to właśnie sprawia, że prezentowane fakty stają się żywą historią, która opowiada się sama, a tym samym – przyciąga zwiedzających” – pisze Jan OŁDAKOWSKI w tekście „Muzea – świeckie kaplice spraw najważniejszych”.

PAP/Katarzyna Krzykowska/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 maja 2023
Fot. flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland