Profanacje kościołów w Paryżu

Profanacje kościołów w Paryżu

Od początku 2023 roku, dokonano profanacji 15 kościołów w Paryżu. W styczniu w ciągu niespełna jednego tygodnia dokonano podpaleń trzech z nich we wschodniej części stolicy Francji. 

Profanacje kościołów

.W kościele Saint-François-Xavier w 7.dzielnicy Paryża obcięto głowę jednej z figur przedstawiających świętych. W kościele Saint-Eustache w centrum Paryża zniszczono ołtarz. W Notre-Dame de Lorette sprawca zniszczył uderzeniami klęcznikiem obraz, przedstawiający świętą Teresę z Avila. W kościołach w różnych częściach Paryża, głównie w dzielnicach centralnych, niszczono obrazy i figury świętych.

Tylko w ubiegłym tygodniu ofiarami wandalizmu padło 6 ważnych paryskich kościołów, a od początku roku profanacje kościołów zarejestrowano w 15 miejscach.

Miasto złożyło skargę na akty wandalizmu w kościołach. Wobec „tego powtarzającego się poważnego problemu” sekretarz paryskiego merostwa, odpowiedzialna za sprawy dziedzictwa, zwróciła się do policji o „wzmocnienie liczby patroli wokół miejsc kultu”.

Akty wandalizmu

.Wobec liczby aktów wandalizmu, która „staje się niepokojąca”, partie opozycyjne z prawicy i centrum, zapowiedziały złożenie w tym tygodniu wniosku do Rady miejskiej Paryża o „prawdziwą strategię zabezpieczenia kościołów”, ponieważ profanacja kościołów w Paryżu zdarza się coraz częściej.

„Będziemy wnioskować o zwiększony nadzór i instalację sprzętu, pozwalającego na zapewnienie bezpieczeństwa miejsc kultu i domów parafialnych. Będziemy domagać się od miasta, aby zaangażowało się w jak najszybsze naprawienie szkód w kościołach, należących do miasta. Nasze ugrupowanie jest bardzo zaniepokojone: kiedy mamy do czynienia z czterema, pięcioma, sześcioma aktami wandalizmu, to tworzy efekt mimetyzmu” – twierdzi radna 19.dzielnicy Paryża Marie Toubiana, należąca do grupy Changer Paris, zrzeszającej Republikanów, centrum i niezależnych radnych. 

Za większość profanacji, dokonanych w paryskich kościołach w ostatnim czasie, odpowiada ten sam sprawca. 2 marca w czasie południowej mszy rozbił on, za pomocą gaśnicy, szkło na ołtarzu w kościele Saint-Eustache. Tydzień później ten sam sprawca dokonał profanacji w kościele Notre-Dame de Lorette. „Najpierw złamał on klęcznik, potem próbował rozbić ołtarz, przewrócił mównicę i zaatakował, częścią klęcznika, wielki obraz Henriego de Caisne, „Święta Teresa z Avila” – powiedział w „Le Figaro” proboszcz kościoła Notre-Dame de Lorette. Obraz, który według proboszcza parafii było jej „najpiękniejszym dziełem”, jest obecnie przecięty w trzech miejscach. Jak dodaje proboszcz Notre-Dame de Lorette, sprawca profanacji był już w tym kościele 10 stycznia. Zakłócał wówczas mszę, uderzając w dłonie i wyzywając księży od pedofili. Sprawca został spisany tego dnia przez policję. Po dokonaniu profanacji w Notre-Dame de Lorette udał się on do kościoła Saint-Augustin, gdzie rozbił jedną z figur świętych. Dwa dni później dokonywał aktów wandalizmu w trzech innych paryskich kościołach. Pochodzący z Angoli, sprawca został wówczas ostatecznie zatrzymany przez policję i, wykazując problemy ze zdrowiem psychicznym, umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. 

Kościoły pod szczególną ochroną

.Proboszcz kościoła Saint-Leu-Saint-Gilles, gdzie znajduje się obraz szkoły Caravaggia i obrazy z XVII i XVIII wieku, poprosił, aby podczas każdej mszy ktoś pilnował wejścia do kościoła. „Problem jest taki, że nawet jeśli autor aktów wandalizmu został zatrzymany, jeśli trafił do szpitala to znaczy że niedługo wyjdzie na wolność… Będziemy o wiele bardziej uważni i jeśli nikt nie będzie w stanie zapewnić pilnowania kościoła, będziemy zmuszeni zamknąć kościół” – powiedział „Le Figaro” proboszcz kościoła Saint-Leu-Saint-Gilles.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 marca 2023