Program CDU na wybory w Niemczech 2025

Program CDU

Kandydat na kanclerza Niemiec z ramienia CDU/CSU Friedrich Merz powiadomił, że jeśli wygra wybory do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, to chce utworzyć rząd w ciągu dwóch miesięcy. Mam nadzieję, że formowanie rządu zakończy się do Wielkanocy – powiedział polityk chadecji gazetom z grupy medialnej Funke. Program CDU na nadchodzące wybory parlamentarne obejmuje nową politykę migracyjną, ożywienie gospodarki, zapewnienie bezpieczeństwa na ulicach oraz obniżenie cen energii.

Program CDU 2025

.Lider CDU przyznał, że to „ambitny” cel. Jak dodał, nowy rząd federalny musiałby „podjąć, najpóźniej do przerwy letniej, kilka decyzji, które będą miały rzeczywisty i psychologiczny wpływ, zwłaszcza na przedsiębiorstwa”. Podczas konferencji partyjnej, zorganizowanej 3 lutego, CDU przyjęła program działań, który ma zostać wdrożony natychmiast, jeśli partia dojdzie do władzy. W centrum zainteresowania partii znalazły się bezpieczeństwo i migracje oraz gospodarka.

W programie mowa jest o stałych kontrolach na wszystkich granicach państwowych Niemiec oraz zawracaniu z granicy osób bez dokumentów upoważniających do wjazdu, nawet jeżeli zgłaszają chęć ubiegania się o azyl. Cudzoziemcy zobowiązani do opuszczenia terytorium RFN mają być zatrzymywani do czasu dobrowolnego wyjazdu lub deportacji. CDU chce ponadto ograniczyć przyjazd członków rodzin do osób posiadających jedynie ochronę tymczasową, nie uprawniającą do pobytu stałego. Rozszerzone mają być też kompetencje policji federalnej w walce z nielegalną imigracją.

Chadecja na czele sondaży

.CDU zapowiada również: obniżenie cen energii, ograniczenie biurokracji, wprowadzenie ulg podatkowych dla emerytów, którzy nadal pracują, obniżenie do 7 proc. podatku VAT na działalność restauracji i barów oraz zwrot kosztów oleju napędowego dla rolników. W sondażach wyborczych chadecja cały czas prowadzi z około 30-procentowym poparciem.

W nowym badaniu, przeprowadzonym przez sondażownię Insa dla gazety „Bild am Sonntag”, najważniejsi gracze: chadecja, prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) i socjaldemokraci (SPD), stracili po jednym punkcie procentowym – zwracają w sobotę uwagę niemieckie media. Chadecy cieszą się poparciem rzędu 29 proc., AfD – 21 proc., a socjaldemokraci – 16 proc. Sondaż dla „Bild am Sonntag” pokazuje również tendencję wzrostową partii Lewicy, która osiąga 5 proc. poparcia i tym samym weszłaby do Bundestagu.

Problemy multikulturalizmu

.Na temat francuskich problemów związanych z brakiem skutecznej polityki asymilacyjnej względem obcych kulturowo imigrantów, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Michèle TRIBALAT w tekście „Popełniliśmy błąd. Koniec asymilacji à la française„.

„Badania pokazują, że Francuzi w znakomitej większości uważają, że to obcokrajowcy powinni dostosowywać swoje zachowania do zastanej rzeczywistości. W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2012 roku przez ośrodek CNCDH 94% badanych opowiedziało się za tym, by obcokrajowcy przyjeżdżający na stałe do Francji dostosowywali się do francuskiego stylu życia. Czy zatem asymilacja, tak ostro dziś piętnowana, a nawet odrzucana przez zwykłych obywateli i część francuskich elit, ma jeszcze jakąś przyszłość przed sobą?”.

„Gdyby w najbliższych latach imigracja miała słabnąć lub wręcz ograniczyć się do śladowych ilości, nie byłoby większych powodów do niepokoju. Proces asymilacji imigrantów już przebywających we Francji oraz ich dzieci przebiegałby bez zakłóceń. Ale czy tak wygląda rzeczywistość? Statystyki są wykorzystywane, w tym również przez media, do zaciemniania prawdziwego obrazu sytuacji we Francji. Warto zastanowić się nad tym, w jakim miejscu aktualnie się znajdujemy i czy dysponujemy pełnią wiedzy. Czy znajdujemy się w fazie słabnięcia tego zjawiska czy raczej jego nasilenia? Czy model imigracji à la française, który z lepszymi bądź gorszymi okresami trwał od połowy XIX wieku, już się wyczerpał? Czego możemy spodziewać się w przyszłości, zwłaszcza w kontekście demografii?”.

.”Drugim ważnym aspektem pozostaje islam i odpowiedź na pytanie, czy wyznawców tej religii, już mocno obecnej we Francji, będzie wciąż przybywać. Czy prawdą jest, jak często słyszymy, że ponieważ Francja historycznie była krajem przyjmującym imigrantów, to nowe pokolenia świeżo przybyłych zaznają podobnego losu jak ich poprzednicy? Na pewno będzie dochodzić do zderzenia sposobów życia, jak to obserwujemy dzisiaj” – pisze Michèle TRIBALAT.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/michele-tribalat-asymilacja-popelnilismy-blad-koniec-modelu-francuskiego/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2025