Program Karola Nawrockiego dla Polski lokalnej

Program Karola Nawrockiego dla Polski

Jeśli zostanę prezydentem, to moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie powrót do wielkich inwestycji w Polsce lokalnej, w polskich powiatach, budowanie Polski zrównoważonej – powiedział 15 lutego kandydat na prezydenta obywatelskiego komitetu poparcia powołanego przez tzw. starą krakowską inteligencję, prezes IPN startujący także z poparciem PiS Karol Nawrocki. Program Karola Nawrockiego dla Polski lokalnej obejmuje tym samym wielkie inwestycje.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

.Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Data wyborów prezydenckich została ogłoszona przez Marszałka Sejmu, zgodnie z zapisami Konstytucji RP. Według kalendarium wyborczego druga tura wyborów prezydenckich przewidziana jest na niedzielę w dwa tygodnie później, 1 czerwca 2025 r. Dnia 24 marca 2025 r. zamknięta zostanie możliwość zgłaszania komitetów wyborczych kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. Wówczas dowiemy się, kto jeszcze może wystartować w wyborach prezydenckich 2025.

Dnia 28 kwietnia z obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej poznamy listę kandydatów w wyborach prezydenckich, a więc dowiemy się finalnie kto kandyduje na Prezydenta RP w tych wyborach. Kandydaci w wyborach 2025 zostaną przedstawieni nam tak, jak pojawią się na kartach do głosowania, a więc w porządku alfabetycznym. Do tego czasu możemy jedynie spekulować, co do możliwych szans poszczególnych kandydatów – gdy nieznana jest finalna lista kandydatów dopuszczonych do startu, trudno jest przewidzieć rozstrzygnięcie wyborców.

Program Karola Nawrockiego dla Polski lokalnej

.Karol Nawrocki podkreślił na konferencji prasowej w Złotowie (woj. wielkopolskie), że w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości w powiecie złotowskim udało się zainwestować 180 mln złotych w w infrastrukturę drogową, w infrastrukturę zdrowotną, w służbę zdrowia, w oświatę i w edukację. Według niego, w latach 2015-2023 powiat złotowski przeżył rozwój za sprawą środków finansowych oraz inwestycji, jakich nie miał przed rokiem 2015.

„Pokazuje to, że należy dzisiaj do tej polityki wrócić. Dlatego (jako prezydent – przyp. red.) moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie powrót do wielkich inwestycji w Polsce lokalnej, w polskich powiatach, budowanie Polski zrównoważonej, bo tu w powiecie złotowskim jest Polska, a obok mnie stoją Polacy” – oświadczył Karol Nawrocki. Jego zdaniem wystarczył 1,5 roku rządów obecnej koalicji rządzącej, aby wszystkie inwestycje w powiat złotowski zostały zatrzymane.

Kim jest Karol NAWROCKI?

.Karol Nawrocki jest historykiem, działaczem społecznym, popularyzatorem i obrońcą polskiej historii. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednak najdłuższy czas w swojej pracy był związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim świetnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.

Z Instytutem Pamięci Narodowej Karol Nawrocki jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola Nawrockiego w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją państwową w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dnia 28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał go na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu Karol Nawrocki sprawuje urząd prezesa tej instytucji.

.Działając w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Karol Nawrocki był szczególnie zainteresowany wzmacnianiem i propagowaniem wiedzy oraz pamięci dotyczącej żołnierzy wyklętych z tego województwa. Był chociażby przewodniczącym Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, a także współinicjatorem nazwania jednej z ważniejszych tras, jaka została oddana do użytku w 2012 r. w Gdańsku, jako Aleja Żołnierzy Wyklętych. Współorganizował również uroczysty pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lutego 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych