Projektowanie gier historycznych – nowy kierunek na Uniwersytecie Gdańskim

Projektowanie gier historycznych – to nowy kierunek, który zostanie uruchomiony w przyszłym roku akademickim na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwenci studiów zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia gier planszowych, fabularnych i miejskich.

Uniwersytet Gdański tworzy nowy kierunek studiów historycznych

.Nowy kierunek studiów „Projektowanie gier historycznych” powstanie w roku akademickim 2024/2025 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. O jego uruchomieniu poinformowało w komunikacie biuro prasowe uczelni.

Opiekun kierunku dr Wacław Kulczykowski, cytowany w komunikacie wyjaśnił, że pomysł na jego utworzenie zrodził się w 2020 roku, kiedy na kierunku Historia powstała specjalizacja pod nazwą „Historia w przestrzeni medialnej”. „Przy jej tworzeniu korzystaliśmy w głównej mierze z moich doświadczeń przy tworzeniu gier historycznych takich jak Excavate! (2015) i Waterworks! (2020)” – tłumaczył.

Dodał, że wśród wielu przedmiotów związanych z nowoczesnym popularyzowaniem nauki znalazł się przedmiot „Historia w grach”, który cieszył się dużym zainteresowaniem studentów. Zaznaczył, że w 2023 roku powstało Ogólnopolskie Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych „UGranie”, do którego należy ponad 100 członków. „Dostrzegając ten trend oraz ogromny potencjał drzemiący w wykorzystaniu gier historycznych w nauce, kulturze, edukacji, dziedzictwie i rozrywce postanowiliśmy zaproponować nowy kierunek studiów – Projektowanie gier historycznych” – zaznaczył.

Uczelnia podała, że na kierunku będzie mogło studiować ok. 25 osób. „Zależnie od przyjętego toku studiów – bardziej teoretycznego lub bardziej praktycznego – po trzech latach studenci będą mogli wybrać formę pracy dyplomowej. Może to być zarówno projekt własnej gry historycznej, jak i prowadzenie badań nad grami historycznymi, których efektem będzie napisanie tradycyjnej pracy dyplomowej” – wskazano w komunikacie.

Zapewniono, że praktyczny aspekt studiów widoczny będzie podczas zajęć. Większość przedmiotów będzie opierała się na wykonywaniu ćwiczeń oraz metodzie projektów. „Jednocześnie studenci i studentki poznają zawód projektanta gier od kuchni podczas praktyk w renomowanych firmach zajmujących się tworzeniem gier” – podkreślono.

Jak podało biuro prasowe uczelni, studia przygotują przyszłego absolwenta do budowania kariery międzynarodowej. „Blisko 40 proc przedmiotów odbywa się w języku angielskim. Na rynku pracy absolwentom pomoże także wiedza zdobyta podczas takich przedmiotów jak planowanie karier, podstawy przedsiębiorczości oraz podstawy zarządzania projektem” – podano.

Projektowanie gier historycznych – program kierunku

.Dla studentów II oraz III roku przewidziano specjalne maratony projektowania gier, podczas których będą mogli przetestować swoje umiejętności. Tzw. gamejamy będą organizowane każdego roku na Wydziale Historycznym.

Podkreślono, że kierunek nie przygotuje jedynie do projektowania gier komputerowych. „Absolwenci studiów zdobędą wiedzę i umiejętności także z zakresu tworzenia gier planszowych, fabularnych czy miejskich” – wskazano.

Ponadto studenci poznają tajniki konstruowania fabuły (Narrative Deisgn), operowania słowem (Technical Writing, Digital Game Writing), tworzenia mechaniki i wzorców projektowych gier, a także stosowania generatywnej sztucznej inteligencji.

Polskie uczelnie mają do zaoferowania wysoki kapitał naukowy

.Nasz kraj od wielu lat rozwija swoje uniwersytety i aktualnie przyciągają one wielu studentów spoza granic Polski. Jednym z najbardziej wiodących uniwersytetów jest Uniwersytet Gdański, o którym na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze w artykule prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak zaznacza autorka, studentów i naukowców z całego świata przyciągają do Polski przede wszystkim relatywnie niskie koszty nauki i życia. Ponadto polskie uniwersytety dynamicznie wchodzą w obszar życia całego świata akademickiego w Europie oraz tworzą nowe programy kształcenia, odpowiadające wyzwaniom współczesności, szczególnie te w języku angielskim. Szczególnie mocni jesteśmy w kierunkach dotyczących zrównoważonego rozwoju i kwestii społecznych, co znajduje swoje odbicie w nowych, międzynarodowych rankingach wyższych uczelni – tych, które oceniają nie tyle liczbę studentów i naukowców z zagranicy, ale wrażliwość uniwersytetu na kwestie społeczne.

„Potwierdzają to także sami studenci, którzy nie oczekują obecnie  od studiów wyższych, że dadzą im tradycyjny zawód, ale bardziej tego, że pomogą zdobyć im tzw. umiejętności miękkie, umożliwiające w przyszłości znalezienie ciekawej pracy oraz realizację pasji” – pisze prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER.

Jej zdaniem trudno również nie wspomnieć o zaletach studiowania w Gdańsku – mieście wolności, solidarności i różnorodności, który stwarza studiującym tu młodym ludziom z całego świata wymarzone warunki do zdobywania wiedzy, kontaktów z międzynarodowym środowiskiem naukowym i potencjalnymi przyszłymi pracodawcami. Uniwersytet Gdański właśnie z tych powodów cieszy się rosnącym zainteresowaniem studentów i naukowców z Europy i świata.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2024