Propagandyści Kremla przedstawili linię komunikowania o wojnie, zalecenie aby mniej mówić o wagnerowcach

Propagandyści Kremla przedstawili linię komunikowania o wojnie, zalecenie aby mniej mówić o wagnerowcach

Sztab rosyjskiej armii wydał zalecenia w sprawie informowania o wojnie przeciwko Ukrainie, zgodnie z którymi media powinny mówić, że jest to konflikt Rosji z NATO, usprawiedliwiać ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i podnosić zasługi formalnych dowódców – przekazał ukraiński wywiad wojskowy w piątek.

.„Dokument świadczy o kardynalnej zmianie akcentów na temat informowania o wydarzeniach wojny przeciwko Ukrainie oraz o zaostrzeniu walki politycznej wewnątrz kraju agresora” – ocenił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) w opublikowanej w mediach społecznościowych informacji nt. tego, jak działa propaganda Kremla.

Rosyjscy propagandyści mają m.in. uwypuklać rolę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i generała Walerija Gierasimowa na stanowisku dowodzącego rosyjskim wojskiem w Ukrainie, a przede wszystkim umniejszać rolę rosyjskiej firmy wojskowej znaną pod nazwą Grupa Wagnera. Według ukraińskiego wywiadu dokument składa się z 11 punktów. Wśród głównych instrukcji dla mediów jest opieranie się na informacjach uzgodnionych ze źródłami resortu obrony Federacji Rosyjskiej.

Propaganda Kremla: “Rosja walczy z całym NATO”

.Propaganda w Rosji powinna jednocześnie zwracać uwagę na doniesienia mediów zachodnich, informujących o sukcesach armii rosyjskiej i porażkach sił zbrojnych Ukrainy. „Ze szczególną uwagą należy traktować oświadczenia polityków zachodnich i ukraińskich, które można interpretować właśnie w takim kluczu” – brzmią zalecania rosyjskiego dowództwa dla mediów przekazane przez HUR.

Rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną mają być usprawiedliwiane „koniecznością takich działań”, zaś wiadomości o dostawach broni dla Ukrainy z Zachodu powinny być przekazywane jako dowód, że Rosja walczy z „całym NATO”. Propaganda Kremla przedstawiła rekomendacje dotyczące rezygnacji z mówienia o Grupie Wagnera w pozytywnym kontekście oraz podkreślania wiadomości o „nadmiernych stratach ludzkich i bezsensownych atakach” tej formacji.

Najnowsze dokonania wagnerowców

.Przedstawiciele Grupy Wagnera, rosyjskiej formacji najemników, używają do transportu zabitych żołnierzy ciężarówek rosyjskich firm transportowych – podaje portal Ostorożno, Nowosti. „Grupa Wagnera przewozi ciała swoich zabitych z pomocą zwykłych ciężarówek. Stosowne zamówienia (na usługi) pojawiają się na portalach branżowych “praktycznie codziennie” – poinformował w czwartek wieczorem kanał Ostorożno, Nowosti w Telegramie.

Autorzy przywołują treści zamówień, które znaleźli w internecie: „Waga – 6 ton, objętość – 82 m3. Ładunek 200 (tak w Rosji określa się ciała zabitych żołnierzy)”. W treści opisywanego zamówienia wskazano trasę – z Rostowa nad Donem na południu Rosji do podmoskiewskiej Bałaszychy. Zaznaczono, że musi to być samochód-chłodnia. Opłata to 60 tys. rubli gotówką (niecałe 4 tys. zł). Rozmówcy z firmy Disawtotrans, która składa zamówienia w imieniu zleceniodawców, mieli powiedzieć Ostorożno, Nowosti, że „cynkowe ładunki pojawiają się prawie codziennie”.

Wojna Rosji z całym światem Zachodu

.Propaganda Kremla wykorzystuje i będzie chciała wykorzystać informacje o wsparciu militarnym z Zachodu po to, żeby pokazywać, że Rosja prowadzi wojnę nie z Ukrainą, ale z całym światem zachodnim – ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn odnosząc się zapowiedzianej dostawy z USA i Niemiec sprzętu wojskowego Ukrainie, w tym baterii Patriot.

W czwartek, 5 stycznia 2022 r., po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn podkreślił, że działania rosyjskie w związane z dostawami sprzętu wojskowego na Ukrainę są elementem szerszej kampanii, która realizuje cele informacyjne Rosji. “Rosja wykorzystuje różne wątki związane ze wsparciem, jakiego Zachód udziela Ukrainie po to, żeby wykazywać, że to Zachód steruje Ukrainą i to Zachód zwasalizował Ukrainę po to, żeby zaatakować Rosję” – powiedział Stanisław Żaryn.

Propaganda Kremla lansuje mit zagrożonej Rosji

.”W ten sposób rosyjska propaganda próbuje pokazać, że tylko broni się przed potencjalną agresją, która była przygotowywana przez Zachód rękami ukraińskim” – wskazał minister. Zauważył, że w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia ze wzmożeniem tego przekazu. “Ma on pokazywać, że Rosja jest krajem, któremu zagraża cały świat zachodni, a wojna na Ukrainie jest tylko pewnym etapem globalnego konfliktu między atakującym NATO a Rosją” – ocenił.

“Z punktu widzenia informacyjnego decyzja o tym, żeby udzielić Ukrainie wsparcia systemami wojskowymi z Zachodu będzie wykorzystana i jest wykorzystywana właśnie, żeby pokazywać i utrzymywać mit zagrożonej Rosji. Nie jest to nowy wątek. Jest to wątek, który jest realizowany od samego początku działań wojennych przeciwko Ukrainie. Jest to też wątek, który będzie kontynuowany, bowiem analizy ostatniego przekazu informacyjnego Rosji na potrzeby wewnętrzne sugeruje, że w coraz większym stopniu Rosja będzie wzmacniała wizję wojny przeciwko Ukrainie, jako wojny typu zastępczego, gdzie realnym zagrożeniem dla całej państwowości rosyjskiej jest Zachód, który rzekomo ma się przygotowywać do ataku na Rosję” – tłumaczył. Podał przy tym, że do uzasadnienia tego “manipulacyjnego obrazu są i będą wykorzystywane właśnie dostawy broni na Ukrainie”. “Ale również, co widzieliśmy w ostatnich tygodniach, także decyzje zakupowe polskiego rządu, które wzmacniają nasz potencjał militarny. Co też jest wykorzystywane przez Rosję do pokazywania, że to właśnie Polska zbroi się po to, żeby atakować i prowadzić działania ofensywne na kierunku wschodnim” – podkreślił.

Propaganda Kremla “w tej chwili operuje głównie nazwą czterech podmiotów wskazując, że Rosji zagraża przede wszystkim szeroko pojęty Zachód. A jeżeli wymienia jakieś kraje, to w przeważającej większości są to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i właśnie nasz kraj – Polska. To te trzy podmioty, zgodnie z przekazem Kremla sterują polityką międzynarodową i same prowadzą takie działania, żeby rozpocząć wojnę między NATO, a Rosją” – dodał Stanisław Żaryn.

PAP/Jarosław Junko/Bartłomiej Figaj/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 stycznia 2023