Przedmioty liturgiczne z Notre-Dame pokazano publicznie po raz pierwszy od pożaru katedry

Przedmioty liturgiczne Katedra Notre Dame de Paris

W muzeum sztuk pięknych w Carcassonne na południu Francji po raz pierwszy od pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu 15 kwietnia 2019, publicznie pokazywane są przedmioty liturgiczne, pochodzące ze zniszczonej katedry. 

.Na wystawie „Viollet-le-Duc, trésors d’exception” prezentowane są złote przedmioty liturgiczne, pochodzące ze skarbca katedry Notre-Dame. Uratowane z pożaru świątyni, pokazywane przedmioty zostały zaprojektowane przez znanego architekta Viollet-le-Duca, autora m.in.przebudowy katedry Notre-Dame w XIX wieku i renowacji fortyfikacji w Carcassonne. Wystawa ma pokazać mniej znane oblicze architekta, jako autora przedmiotów liturgicznych. 

Viollet-le-Duc zaprojektował złote naczynia liturgiczne w XIX wieku na zamówienie kapituły katedralnej Notre-Dame. Miały one zastąpić przedmioty liturgiczne zniszczone lub zagrabione podczas rewolucji francuskiej. 

Publiczność będzie mogła zobaczyć dziewięć przedmiotów ze skarbca Notre-Dame, m.in.złoty relikwiarz, przeznaczony na relikwie Męki Pańskiej. „Relikwie zostały natomiast w Paryżu, ponieważ oceniliśmy, że nie byłoby na miejscu włączanie kultu do wydarzenia o charakterze dziedzictwa narodowego” – zaznaczył Gaël Favier, diecezjalny konserwator w Carcassonne i kurator wystawy. 

Na wystawie prezentowane będą również m.in.kadzielnica czy monstrancja, zaprojektowane przez Viollet-le-Duca.

Przedmioty liturgiczne zaprojektowane przez Viollet-le-Duca są dziełami sztuki, oddającymi styl architekta. „Oczywiście, Viollet-le-Duc projektuje przedmioty w takim samym duchu w jakim odnawia kościoły, z elementami zorganizowanymi, bardzo uporządkowanymi. Mimo to, niektóre przedmioty prezentują wielką nowoczesność, która przywołuje symbolizm, a nawet zapowiada secesję” – twierdzi Gaël Favier.  Od pożaru katedry Notre-Dame, część wyposażenia świątyni, w tym pokazywane w Carcassonne przedmioty liturgiczne, przechowywane były w Luwrze, jednak nigdy nie były prezentowane publicznie. 

.Wystawa „Viollet-le-Duc, trésors d’exception”  w muzeum sztuk pięknych Carcassonne będzie trwać do 1 października. Od 18 października do 29 stycznia przedmioty liturgiczne ze skarbca Notre-Dame publiczność będzie mogła natomiast zobaczyć w Luwrze, na wystawie „Le trésor de Notre-Dame. Des origines à Viollet-le-Duc”, poświęconej historii skarbca Notre-Dame. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 czerwca 2023