Przemoc wobec dzieci w Japonii. Wierzchołek góry lodowej?

Przemoc wobec dzieci w Japonii. Wierzchołek góry lodowej?

W Japonii ujawniono kolejny przypadek znęcania się nad dziećmi. Incydent w żłobku w prefekturze Chiba nie jest odosobniony. Przemoc wobec dzieci jest od kilku miesięcy opisywana przez japońską prasę. To przyczynek do dyskusji o surowych metodach wychowywania japońskich dzieci i przepracowaniu nauczycieli.

.Opiekunki w żłobku „Komorebi” w mieście Matsudo przyznały się do znęcania nad szóstką dzieci w wieku od 1 do 2 lat. Jedno z nich zostało uderzone w głowę, a inne – zamknięte samo w łazience. Wychowawczynie w wieku od 30 do 44 lat pracują w żłobku od lat. Jak tłumaczą przedstawiciele władz miasta, sygnały o niepokojących zachowaniach w placówce pojawiły się kilka miesięcy wcześniej, po zgłoszeniu problemu przez emerytowaną nauczycielkę. Opiekunki przyznały się, że stosowały przemoc wobec dzieci, ale nie uważają, żeby robiły coś złego. Podczas przesłuchań jedna z nich powiedziała, że „dała chłopcu do zrozumienia swoją stopą, że nogi wystawały mu spod kołdry”. Żaden z wychowanków nie odniósł trwałych i poważnych obrażeń.

Wierzchołek góry lodowej

.To nie jedyny skandal tego typu w Japonii. Na początku grudnia 2022 r. policja aresztowała trzy byłe pracownice żłobka w prefekturze Shizuoka, którym postawiono aż 15 zarzutów, od bicia i znęcania się po grożenie nożem do papieru 4-latkowi. Szeroko opisano też przypadek zmuszania dzieci do dotykania pośladków jednego z wychowanków, który cierpiał na pryszczycę. Władze miasta Susono w prefekturze Shizuoka złożyły także skargę na dyrektora tej placówki, który – zgodnie z oskarżeniami – był świadom podobnych incydentów i starał się je zatuszować, a nawet wymusił na pracownikach pisemne zobowiązanie do dyskrecji.

Podobne śledztwa toczą się jeszcze w dwóch innych placówkach, m.in. w mieście Toyama, gdzie dwie wychowawczynie oskarżono o bicie dzieci kijami, oraz w Sendai, gdzie opiekunowie zmuszali dzieci do przeżuwania bielizny za wybrzydzanie przy jedzeniu.

Choć rządowe dane z 2019 roku wskazują jedynie 345 przypadków nadużyć względem dzieci w żłobkach i przedszkolach, skala problemu może być znacznie wyższa.

Japońska dyscyplina

.Na światło dzienne wypływa wiele informacji jak dyscyplinuje się dzieci w japońskich żłobkach i przedszkolach. Wielu emerytowanych pracowników tych placówek uważa za normalne krzyczenie na dzieci, doprowadzanie ich do płaczu czy zamykanie na korytarzach. Wskazują na wyzwania kulturowe – związane z postrzeganiem dyscypliny i tradycyjnych metod wychowawczych w Japonii.

Przemoc fizyczna wobec dzieci nie jest niczym niezwykłym w Japonii. Zgodnie z badaniami tokijskiego NGO „Save the Children” opublikowanymi w 2021 roku, pond połowa rodziców przyznała, że stosuje kary fizyczne do dyscyplinowania dzieci. W Polsce analogiczne badania fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” mówią o 39%.

Incydenty związane z przemocą w przedszkolach wstrząsają japońską opinią publiczną, ponieważ do piątego roku życia dzieci cieszą się stosunkowo dużą wolnością i są rozpieszczane przez matki. Stereotyp o tym, że matka nie może opuścić małego dziecka nawet na chwilę, są tak silnie zakorzenione w japońskim społeczeństwie, że zdecydowana większość rządowych badań związanych z przemocą wobec dzieci jest przeprowadzana na grupach w wieku od 6 do 17 lat.

Nieco starsze dzieci od pięciu do piętnastu lat wychowywane są zgodnie z surowymi konfucjańskimi zasadami i w rygorze dodatkowych zajęć przygotowujących do egzaminów w szkole średniej. Piętnastolatek jest już postrzegany jak dorosły – od tego momentu edukacja przestaje być obowiązkowa i może rozpocząć pracę.

Innym, ważnym problemem Japonii, dotykającym też kwestii odpowiedniej opieki nad dziećmi w placówkach publicznych, jest niedobór pracowników. Na każdego wychowawcę przypadają dwie oferty pracy. Kurcząca się populacja oznacza przede wszystkim niedobory lekarzy, pielęgniarek i opiekunów społecznych, problemy z wypłacaniem i zarabianiem na emerytury oraz rosnące wyzwania związane z opieką zdrowotną.

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 grudnia 2022