Przemówienie Putina. Rosja zrywa porozumienie z USA o redukcji zbrojeń

Przemówienie Putina. Rosja zrywa porozumienie z USA o redukcji zbrojeń

Władimir Putin wystąpił we wtorek przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu. Ogłosił m.in., że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartym w 2010 roku. Przemówienie Putina jest szeroko komentowane na całym świecie.

Przemówienie Putina

.We wtorek, podczas trwającego blisko dwie godziny przemówienia, Władimir Putin powtórzył swoje dotychczasowe propagandowe tezy i oskarżenia pod adresem Zachodu. Utrzymywał m.in., że to państwa NATO wywołały wojnę na Ukrainie, a Rosja „stara się ten konflikt zakończyć”, zachodnie sankcje jakoby nie mają wielkiego wpływu na rosyjską gospodarkę, a kraj znajduje się w stanie ciągłego zagrożenia ze strony USA i ich sojuszników, którzy rzekomo „chcą przekształcić wojnę na Ukrainie w globalny konflikt i postawili sobie za cel zniszczenie Rosji”.

Putin nie zdecydował się jednak na otwarte groźby pod adresem Zachodu w kontekście poniedziałkowej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Kijowie. Dyktator nie odniósł się do tego wydarzenia. Po powtórzeniu antyzachodnich wypowiedzi, nie różniących się od tych znanych z wcześniejszych wystąpień, dyktator skoncentrował się na kwestiach gospodarczych, finansowych, edukacyjnych i społecznych.

Na koniec przemówienia Putin ogłosił zawieszenie udziału Rosji w porozumieniu Nowy START, uznając za jakoby „niedopuszczalne” dążenia Waszyngtonu do przeprowadzania inspekcji rosyjskiego arsenału nuklearnego.

Porozumienie Nowy START

.Nowy START to podpisany w 2010 r. rosyjsko-amerykański traktat o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych, który ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic do 1550 w każdym kraju. Limit rozmieszczonych rakiet i bombowców ustalono na 700 po każdej ze stron. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia na miejscu do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.

W lutym bieżącego roku Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego.

„Rosja nie wywiązała się z obowiązku ułatwienia amerykańskich działań inspekcyjnych” – powiadomiono w raporcie Departamentu Stanu dotyczącym realizacji traktatu Nowy START. „W oparciu o informacje dostępne na dzień 31 grudnia 2022 roku, Stany Zjednoczone nie mogą poświadczyć, że Federacja Rosyjska przestrzega warunków traktatu” – podkreślono.

Równolegle NATO w odrębnym oświadczeniu stwierdziło, że „wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu poprzez ułatwienie inspekcji Nowego START na terytorium Rosji”.

Władimir Putin: osobowość despoty

.„Osobowość Władimira Putina od jego dzieciństwa kształtowana była przez opresyjny system sowiecki. Jednak to nieograniczona władza ostatecznie ukształtowała go jako ekstremalnego, narcystycznego hazardzistę” – pisze prof. Ian ROBERTSON, szkocki neurobiolog i psycholog kliniczny oraz profesor psychologii w Trinity College Dublin.

Jak twierdzi, „ojcowie psychoanalizy powiedzieliby prawdopodobnie, że Władimir Putin ma bardzo wysokie mniemanie o sobie. Połączone jednak z kompleksami nikłej postury i mentalnością osoby, która zawsze czuła się krucha i słaba. Prezydent Rosji ma żal do całego świata. Przez to, że był dość późnym dzieckiem, rozpieszczanym przez matkę, rozwinęło się jego narcystyczne ego. Zaczął ćwiczyć judo, co dawało mu ogromną satysfakcję. Czerpał przyjemność z dominowania nad innymi. Kariera w KGB wzmocniła to upodobanie do dominacji”.

„Głównym czynnikiem odpowiadającym za decyzje Władimira Putina jest jego pozbawiona samokontroli osobowość. W jego umyśle dominującą rolę wydaje się pełnić ośrodek nagrody, co prowadzi do zniekształcenia poznawczego. To także przytrafia się każdemu dyktatorowi. Każdemu nawet, kto miał olbrzymią władzę przez długi czas. Przecież żaden ludzki umysł nie jest w stanie poradzić sobie w warunkach, w których nie ma żadnych zakazów. Bycie wszechwładcą Rosji skłania Putina do doprowadzania do sytuacji skrajnych“.

„Władimir Putin jest kompulsywnym hazardzistą, odseparowanym od rzeczywistości. Będzie szedł na całość, ryzykował wszystkim, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba – w przeciwieństwie do zachodnich przywódców. To zapewnia mu przewagę w negocjacjach. Chociaż jest zuchwały, to jednak nie jest szaleńcem. To, że ludzie tak go nazywają, daje mu nawet poczucie siły. Tak działa mózg człowieka zaślepionego władzą” – podkreśla Ian ROBERTSON.

Jaki koniec Putina i kto nadejdzie po nim?

.Jaki będzie koniec Putina? Kto nadejdzie po nim? Pytania te postawił sobie Edward LUCAS, brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”. Autor „The New Cold War: Putin’s Russia and the Threat to the West”. Odpowiedzi udzielił w dwóch tekstach opublikowanych na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”.

Jak twierdzi Edward LUCAS, „rywalizujące ze sobą rosyjskie klany przygotowują się na kolejny etap walk: ochronę swojego stanu posiadania i walkę o potężne zasoby, które pozostaną po upadku reżimu”.

„Andriej Piontkowski, publicysta rosyjskiego pochodzenia żyjący obecnie w Stanach Zjednoczonych, uważa, że rosyjskie elity są przekonane o nadchodzącej porażce ich kraju na Ukrainie i nieuchronnym końcu epoki Putina (…). Wszystko to wzbogaca zaczynającą się dyskusję na temat możliwego rozpadu Rosji. Piontkowski jest zdania, że osią nadchodzącej wojny domowej nie będzie orientacja polityczna („czerwoni” przeciw „białym”) czy postimperialny rozpad wzdłuż linii regionalnych, etnicznych lub religijnych podziałów. Będzie to walka gangsterów o pieniądze. Bez względu na to, czy tak się stanie, czas, aby zacząć przygotowywać się na taki scenariusz oraz związane z nim niebezpieczeństwa i zawirowania, właśnie nadszedł” – pisze Edward LUCAS.

.Dziennikarz zwraca ponadto uwagę, iż „wojna wywołana przez Władimira Putina oznacza, że czas pomyśleć o niewyobrażalnym. Kolejny rządzący Rosją może być gorszy. A my niestety jesteśmy na to nieprzygotowani”.

„Zupełnie jak szef mafii Władimir Putin emanuje złem pomimo słabnącej władzy. Nie ma wątpliwości, że człowiek ten, tak okrutnie rządzący tym ogromnym krajem od 22 lat, został teraz przyparty do muru. Rosjanie lubią, gdy ich carowie są mądrzy i potężni. Putin nie jest ani mądry, ani potężny. Nieudolna wojna w Ukrainie stanowi skazę na jego reputacji“.

Edward LUCAS jest zdania, że „zwykli Rosjanie również mają już dość. Mogą podzielać nacjonalistyczne poglądy rosyjskiego przywódcy, jednakże nieudolna mobilizacja sprawiła, że wojna nie jest już programem telewizyjnym, ale stała się realnym zagrożeniem dla ich mężów, braci i synów, oznaczając straty, kalectwo i śmierć. Rosyjski przywódca może pociągnąć jeszcze dni, tygodnie lub miesiące. Coraz bardziej wygląda na to, że to ostatnia zima, kiedy jest on u władzy. Przez całe lata Putin wydawał się niemożliwy do zastąpienia. Rosjanie, wdzięczni za porządek i dobrobyt po chaosie i poniżeniu w latach 90. XX w., wspierali go i adorowali”.

Według Edwarda LUCASA wśród potencjalnych następców Władimira Putina są: „leksandr Bastrykin – przewodniczący Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej, Aleksandr Bortnikow – dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Arkadij Dworkowicz – symboliczny liberał kształcony na Zachodzie, Aleksiej Diumin – były ochroniarz Putina, Ramzan Kadyrow – czeczeński watażka znany z groteskowego okrucieństwa i ekstrawagancji; zdolny propagandysta, mający nacjonalistyczne poglądy, Dmitrij Miedwiediew – kiedyś postrzegany jako reformator, gdy zastąpił Putina jako prezydent w latach 2008–2012, Michaił Miszustin –niewyróżniający się premier, dawniej urzędnik w urzędzie skarbowym, Sergiej Naryszkin – szef rosyjskiej służby wywiadowczej, Nikołaj Patruszew – szef służby bezpieczeństwa, prawdopodobny następca Putina, jeżeli ten dobrowolnie ustąpi ze stanowiska, Jewgienij Prigożyn – osobisty kucharz Putina i szef paramilitarnej najemniczej Grupy Wagnera, a także Siergiej Sobianin – popularny i kompetentny mer Moskwy”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2023