Przyspieszone wybory we Francji zdecydowanym ruchem Emmanuela Macrona

Emmanuel Macron

Ogłaszając przedterminowe wybory parlamentarne prezydent Francji Emmanuel Macron chce zapobiec kwestionowaniu prawomocności obozu rządzącego przez skrajną prawicę, która wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego – uważa francuski politolog Lukas Macek.

Emmanuel Macron reaguje na wynik wyborów do PE

.Emmanuel Macron zdecydował 9 czerwca na rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i ogłosił nowe wybory parlamentarne. Komentują to szeroko publicyści i eksperci. Zdaniem eksperta Instytutu Jacquesa Delorsa ta decyzja to „w sposób oczywisty niespodzianka”, jednak „jest w tym pewna logika”.

„W pewnym sensie jest to sposób wyjaśnienia sytuacji i zapobieżenia temu, by przez trzy następne lata opozycja interpretowała wybory do Parlamentu Europejskiego jako powód braku dalszej legitymizacji (prezydenta) Macrona i jego rządu” – powiedział Lucas Macek.

W 2027 roku odbędą się we Francji wybory prezydenckie, w których obecny szef państwa, rządzący drugą kadencję, nie będzie już kandydował.

Gdyby nie taki krok, to opozycja – głównie skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe – mogłaby zarzucać rządzącym, że „przegrali, ale ignorują głosy ludzi”. Tak więc, w pewnym sensie jest to „być może skuteczna idea uprawomocnienia następnego rządu – jakikolwiek będzie” – uważa Lucas Macek.

Jedną z możliwości jest teraz to, że wyniki wyborów parlamentarnych będą takie same, jak ostatnich, tzn. w parlamencie znajdą się partie niezdolne do współpracy między sobą. Macron wyznaczył pierwszą turę wyborów na 30 czerwca, wobec tego „bardzo trudno jest prognozować, co wyniknie z wyborów, do których kampania będzie bardzo krótka” – przyznał politolog.

Emmanuel Macron zapowiadał, że będzie to rok zdecydowanych wyborów

.Tymczasem już w swoim wystąpieniu na początek rozpoczynającego się wówczas 2024 roku prezydent Francji zapowiadał, że „Rok 2024 będzie wymagał od nas zdecydowanych wyborów”. „Rok 2024 będzie rokiem determinacji i efektywności wyników. W najbliższych tygodniach będę miał możliwość opowiedzieć Wam o tym, jak nasz Naród stawi czoła tym wyzwaniom. Działanie nie jest możliwością, tylko obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. Dlatego niestrudzenie będę stał po stronie tych, którzy pracują w służbie kraju, a nigdy po stronie tych, którzy dla usprawiedliwienia swojej niemocy odmawiają Wam mówienia prawdy o tym, jak przedstawia się rzeczywistość. Nigdy po stronie tych, którzy opowiadają się za kalkulacjami wyborczymi, drobnymi układami lub osobistymi interesami.” – mówił Macron. Jego przemówienie można przeczytać po polsku na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

PAP/Anna Wróbel/WszystkocoNajważniejsze/ad 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2024