Przyznano nagrodę literacką Prix Chateaubriand
We Francji po raz 38. przyznano Prix Chateaubriand. Nagroda wyróżnia książki historyczne, opublikowane w bieżącym roku w języku francuskim.
.Przyznawana jest ona autorowi najlepszej książki (publikacji naukowej lub powieści historycznej), której tematem jest historia w epoce Chateaubrianda – poszerzona na okres od oświecenia po XIX wiek. Wyróżnienie mogą otrzymać również książki, podejmujące jeden z tematów, bliskich myśli François-René de Chateaubrianda.
François-René de Chateaubriand był francuskim pisarzem, politykiem i dyplomatą. Jego najbardziej znanymi dziełami są „Atala”, „René”, a także wydane pośmiertnie „Pamiętniki zza grobu”.
Prix Chateaubriand przyznawane jest od 1987 r. Nagroda objęta jest patronatem rady departamentu Hauts-de-Seine.
Tegoroczną nagrodę Prix Chateaubriand otrzymał Charles-Éloi Vian za książkę „Marie-Antoinette”, biografię Marii Antoniny. Książka poświęcona jest życiu Marii Antoniny i temu, jak w kolejnych wiekach jej postać była postrzegana. Poruszone zostały również kwestie powodów, dla których Maria Antonina została królową, jej kształtowanie intelektualne, jej beztroska, ale również jej osobiste tragedie oraz zmiany polityczne, które doprowadziły do upadku monarchii oraz egzekucji królowej. Jak oceniło jury, książka „Marie-Antoinette” jest „rzadko spotykaną publikacją, nowatorską, ambitną, która w rzadko spotykany sposób łączy wiedzę i jakość źródeł ze sztuką narracji”.
.Nagroda została przyznana przez jury, złożone z 15 osób – historyków, wykładowców uniwersyteckich, eseistów i członków Akademii Francuskiej. Jury przewodniczył Xavier Darcos, członek Akademii Francuskiej i kanclerz Instytutu Francji (Institut de France).
W ogłoszeniu laureata nagrody udział wzięli również przedstawiciele departamentu Hauts-de-Seine.
Laureata Prix Chateaubriand ogłoszono 4 grudnia w Domaine départemental de la Vallée-aux-Loups – Maison de Chateaubriand w Châtenay-Malabry. Vallée-aux-Loups w Châtenay-Malabry pod Paryżem związane jest z François-René de Chateaubriandem, który od 1807 r. zamieszkał tu wraz ze swoją żoną. W XVII-wiecznej rezydencji, w której obecnie znajduje się muzeum, poświęcone Chateaubriandowi, pisarz znalazł wówczas schronienie przed życiem politycznym, z którego wycofał się po tym, jak opublikował artykuł, krytykujący Napoleona.
.W poprzednich latach Prix Chateaubriand otrzymali m.in. Florence Naugrette za książkę „Juliette Drouet. Compagnon du siècle” czy Pierre Manent za książkę „Pascal et la proposition chrétienne”.
Julia Delanne
Paryż