Przyznano Nagrody Miasta Krakowa 2022

Przyznano Nagrody Miasta Krakowa 2022

Osoby, których dokonania miały szczególne znaczenie dla rozwoju Krakowa w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki, a także sportu w mijającym roku otrzymały we wtorek Nagrody Miasta Krakowa 2022.

.Gala wręczenia nagród w trzech dziedzinach: „Kultura i sztuka”, „Nauka i technika” oraz „Sport” odbyła się we wtorek wieczorem w Teatrze Variete. Podczas uroczystości przyznano także tytuły Mecenasów Krakowa jako podziękowanie firmom, instytucjom i osobom, które wspierają miejską kulturę.

W tym roku Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie „Kultura i sztuka” otrzymali: dr Danuta Glondys – filolożka, politolożka i kulturoznawczyni; prof. Teresa Malecka – teoretyczka muzyki o bogatym dorobku naukowym, kierowniczka Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich Akademii Muzycznej w Krakowie; Konrad Pollesch – wybitny polski fotografik; Joanna Słowińska – wszechstronna wokalistka, skrzypaczka i charyzmatyczna pieśniarka repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną.

W dziedzinie „Nauka i technika” wyróżniono zespół w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Barańska, dr Krzysztof Brzozowski, dr Adam Wojciechowski, który posiada unikatowe i uzupełniające się kompetencje w zakresie mikroskopii, optyki laserowej, chemii i fizyki oraz prof. dr hab. med. Dominikę Dudek – kierowniczkę Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dziedzinie sportu laureatką została Maria Sajdak – mistrzyni wioślarstwa, wielokrotna medalistka.

Jak podkreślił prezydent miasta Jacek Majchrowski, Kraków to miasto kultury, rozwoju, nieograniczonych możliwości. „O tym, jak można wykorzystywać możliwości rozwoju dostępne w naszym mieście świadczą między innymi osiągnięcia laureatek i laureatów Nagród Miasta Krakowa” – wskazał. Prezydent przypomniał, że za pomocą tych szczególnych wyróżnień już od kilku wieków miasto honoruje osoby związane ze sztuką, nauką, sportem, mające w tych obszarach liczne, znaczące osiągnięcia.

Laureatów wyłoniła powołana przez prezydenta komisja, złożona w większości z profesorów szkół wyższych. Po analizie wniosków przyznaje ona nagrody w trzech dziedzinach, po zapoznaniu się z ustaleniami komisji ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje prezydent miasta.

.Tradycja przyznawania nagród osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa sięga XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier wyróżniony w 1535 r. za kodyfikację prawa miejskiego. Początkowo nagrody wręczane były sporadycznie, zmieniło się to w roku 1930 – odtąd przyznawano je regularnie aż do wybuchu II wojny światowej. Wręczanie nagród wznowiono w 1945 r.

PAP/Rafał Grzyb/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2022