Przyznano najważniejsze francuskie nagrody teatralne

nagrody

W poniedziałek 24 kwietnia w Teatrze Paryskim odbyła się 34.ceremonia przyznania Nagrody Moliera (Les Molières). Jest to najważniejsza francuska nagroda, przyznawana twórcom teatralnym. Statuetki Moliera przyznawane są w kategoriach, przyznawanych oddzielnie twórcom teatru prywatnego i publicznego.

.Oprócz twórców najlepszych sztuk (oprócz głównej nagrody, statuetki przyznawane są również w kategoriach : musical, spektakl dla dzieci czy komedia), nagradzani są również aktorzy i twórcy scenografii i dźwięku. Łącznie podczas tegorocznej ceremonii Nagrody Moliera przyznano 19 statuetek.

Największym tegorocznym sukcesem była sztuka „Oublie-moi”, poruszająca kwestię choroby Alzheimera. Sztuka otrzymała 4 nagrody w kategoriach teatrów prywatnych : za najlepszą sztukę, dla najlepszego reżysera, dla najlepszej roli kobiecej i dla najlepszej roli męskiej. 

W kategorii teatru publicznego, teatr Comédie-Française również otrzymał cztery statuetki, z czego trzy za sztukę „Bourgeois Gentilhomme”, adaptację komedii Moliera „Mieszczanin szlachcicem”. Sztuka „Bourgeois Gentilhomme” została nagrodzona za najlepszą rolę męską, najlepszą sztukę teatru publicznego i najlepszego reżysera. W kategorii spektaklu dla dzieci, nagrodzona została, również prezentowana w Comédie-Française, sztuka „La Reine des neiges, l’histoire oubliée”, będąca adaptacją baśni „Królowa Śniegu”. 

Statuetkę za najlepszą rolę kobiecą w teatrze publicznym otrzymała Sara Giraudeau za rolę w sztuce „Le syndrome de l’oiseau”, inspirowaną historią Nataschy Kampusch, porwanej i  przetrzymywanej przez 8 lat w domu na przedmieściach Wiednia. 

Nagrodę Moliera dla najlepszego humorysty otrzymała Laura Felpin za monodram „Ça passe”.

Nowa wersja kultowego musicalu „Starmania”, w którym po raz pierwszy wykonane były piosenki Michela Bergera znane potem jako jedne z czołowych utworów francuskiej muzyki rozrywkowej, otrzymała na tegorocznej ceremonii Molierów nagrody za najlepszy musical i za najlepszą oprawę wizualną i dźwiękową. 

.Pochodząca z Iranu francuska scenarzystka Aïda Asgharzadeh otrzymała Nagrodę Moliera dla najlepszej żyjącej autorki francuskojęzycznej, za sztukę „Les poupées persanes”. Sztuka jest inspirowana historią rodziców scenarzystki, którzy uciekli z Iranu po wprowadzeniu islamskiego reżimu. W momencie odbierania statuetki, Aïda Asgharzadeh oddała hołd rewolucji w Iranie. „We Francji musimy wspierać irańską rewolucję” – podkreśliła. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 kwietnia 2023