Putin robi wszystko, aby odwieść Zachód od wspierania Ukrainy

Zachód

Rosja przygotowuje się do długiej wojny z Ukrainą – powiedział w rozmowie z agencją AFP sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Sojusznicy z NATO muszą nadal dostarczać Ukrainie broń, dopóki prezydent Władimir Putin nie zda sobie sprawy, że nie może wygrać na polu bitwy” – podkreślił.

.”Nic nie wskazuje na to, by Putin zrezygnował ze swojego celu kontrolowania Ukrainy – ostrzegał szef Sojuszu – Nie wolno nam lekceważyć Rosji. Ona przygotowuje się do długiej wojny. Widzimy, że mobilizują więcej sił, że są gotowi ponieść również wiele strat, że próbują uzyskać dostęp do większej ilości broni i amunicji”. Zdaniem Stoltenberga trzeba zrozumieć, że „Putin jest gotowy do prowadzenia tej wojny przez długi czas i do rozpoczęcia nowych ofensyw”.

Mimo to szef NATO uważa, że „najprawdopodobniej ta wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym, jak większość wojen”. „Każde zakończenie musi sprawić, że Ukraina zwycięży jako suwerenny i niepodległy naród” – podkreślił.

Kiedy koniec wojny na Ukrainie?

.”Najszybciej można to zrobić, wspierając ich militarnie, aby prezydent Putin zrozumiał, że nie może wygrać na polu bitwy, ale musi usiąść i negocjować w dobrej wierze” – zaznaczył szef NATO.

Jens Stoltenberg potwierdził, że „toczą się dyskusje” na temat dostawy na Ukrainę systemów Patriot, ale podkreślił, że państwa NATO muszą zapewnić wystarczającą ilość amunicji i części zamiennych, aby wysłana do tej pory broń mogła nadal funkcjonować.

„Prowadzimy dialog między sojusznikami na temat dodatkowych systemów, ale coraz ważniejsze staje się zapewnienie, aby wszystkie dostarczane systemy były funkcjonalne” – wyjaśnił.

„Zwiększamy naszą produkcję w tym konkretnym celu, abyśmy mogli zarówno uzupełniać własne zapasy do odstraszania i obrony, jak i nadal wspierać Ukrainę w perspektywie długoterminowej” – powiedział Stoltenberg. Zapewnił też, że pomimo niedawnego spadku zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji Sojusz pozostaje „czujny i będzie stale monitorował to, co (Putin) robi”.

„Retoryka nuklearna, z odniesieniami do potencjalnego użycia broni nuklearnej, jest lekkomyślna i niebezpieczna – podkreślił szef NATO – Celem Putina jest oczywiście odwieść nas od wspierania Ukrainy, ale on nie będzie w stanie tego zrobić”.

Rosja bez sojuszników, Zachód zdeterminowany

.Rosja nie ma już sojuszników. Zostają jej Syria, Nikaragua, Białoruś, Kuba, Erytrea i Korea Północna, które podobnie jak ona próbowały uniemożliwić ukraińskiemu prezydentowi przemawianie z ekranu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ – pisze Bernard GUETTA na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

„Indie nie chcą, aby Rosja ugrzęzła na Ukrainie, gdyż wtedy będą musiały szukać oparcia gdzie indziej. To jest tak oczywiste, że nie powinno dziwić, iż Francja i Stany Zjednoczone już wysyłają pierwsze pozytywne sygnały w ich stronę. Tracąc zaufanie Indii, Rosja ryzykuje utratę przyjaźni tego państwa, a co więcej, Azja Środkowa dochodzi do przekonania, że wojna na Ukrainie stanowi dla niej nieoczekiwaną okazję do wyrwania się spod wpływów Kremla.

Pierwszy pojął to Azerbejdżan. To dlatego wznowił ataki na Armenię, pokazując jej, że rosyjska ochrona niewiele już znaczy. Uzbekistan i Kazachstan przymilają się do Unii Europejskiej. Nie pytając o zdanie Moskwy, Kirgistan i Tadżykistan znowu sięgnęły po broń, aby rozwiązać spór o granice” – zauważa Bernard Guetta.

Aby zapewnić bezpieczeństwo, nie wystarczy już tylko silna armia. Potrzebujemy również silnych społeczeństw

.”Sojusz NATO jest i pozostanie sojuszem Europy i Ameryki Północnej, ale nasz region stoi w obliczu wyzwań szerszych, wyzwań na miarę globalnego bezpieczeństwa. Wymagają one także globalnej świadomości i globalnego zasięgu. Nie możemy więc ograniczać bezpieczeństwa do konkretnych regionów” – przypomina jednocześnie Jens Stoltenberg na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

„To, co dzieje się daleko od nas, ma znaczenie. Wiele z dzisiejszych zagrożeń nie jest ograniczonych geografią ani liniami na mapie. Ataki cybernetyczne i terrorystyczne, agresywne działania w przestrzeni kosmicznej, wykorzystanie lekkich pojazdów hipersonicznych, międzykontynentalnych pocisków balistycznych oraz zmiany klimatyczne to dzisiaj rzeczywiste globalne wyzwania. Radzenie sobie z nimi wymaga ścisłej współpracy z podobnie myślącymi państwami partnerskimi na całym świecie. To dziś absolutna konieczność. Powinniśmy zintensyfikować naszą współpracę z partnerami NATO w regionie Azji i Pacyfiku: Australią, Japonią, Koreą Południową i Nową Zelandią. Powinniśmy także intensywniej współpracować z innymi państwami w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Należy dalej wzmacniać współpracę NATO z Unią Europejską. Nie możemy zapewnić sobie bezpieczeństwa bez wspólnej pracy.

Możemy kształtować lepszy strategiczny krajobraz. Możemy rywalizować w bardziej konkurencyjnym świecie. Możemy bronić zasad opartych na porządku międzynarodowym przed tymi, którzy dziś starają się go podważyć” – pisze szef sojuszu.

PAP/WszystkocoNajwazniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2022