„Wspieramy Kamalę Harris” – Władimir Putin
Władimir Putin wspiera Kamilę Harris. Prezydent Federacji Rosyjskiej zapowiedział, że popiera kandydaturę Demokratki w amerykańskich wyborach prezydenckich.
Prezydent Rosji: „Aby nie Trump”
.Podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku Władimir Putin został zapytany o wybory prezydenckie w USA, które odbędą się 5 listopada 2024 roku. W wyścigu wyborczym amerykanie będą mieli wybór między Donaldem Trumpem, republikaninem i prezydentem w latach 2016-2020, a Kamalą Harris, wiceprezydentem w administracji Joe Bidena w latach 2020-2024. Gospodarz Kremla odpowiadając na zadane pytanie, stwierdził, że ma nadzieję na zwycięstwo obozu Demokratów. — Joe Biden polecił swoim wyborcom, aby poparli panią Harris, więc my też ją poprzemy — powiedział Putin.
To, że Władimir Putin wspiera Kamilę Harris, nie powinno być dla nikogo niespodzianką. Rosyjski prezydent już wcześniej powiedział, że uważa obecnego lokatora Białego Domu za „znacznie bardziej przewidywalnego”, niż Donald Trump. Stwierdził też, że woli mieć do czynienia ze „staromodnym politykiem”.
Władimir Putin skrytykował Donalda Trumpa za to, że był „prezydentem, który nałożył najwięcej sankcji na Rosję” i że w związku z tym „Kamala Harris być może powstrzyma się od takich działań”. — Jest radosna, a jej śmiech jest zaraźliwy, co dowodzi, że wszystko idzie jej dobrze — dodał Władimir Putin.
Rosja bombarduje Ukrainę, Władimir Putin wspiera Kamilę Harris
.Ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim, która rozpoczęła się w sierpniu 2024 roku, tylko częściowo osiągnęła swoje cele. Rosja dokonała specyficznego wyboru: wolała pozwolić na powstanie ukraińskiej strefy okupacyjnej na swoim terytorium, niż masowo przerzucać swoje wojska z frontu w Donbasie. Tam zresztą armia rosyjska kontynuuje natarcie w kierunku miasta Pokrowsk, głównego ukraińskiego węzła logistycznego w obwodzie donieckim. Jednocześnie Władimir Putin zarządził masowe bombardowanie kilku ukraińskich miast, w tym Kijowa, Lwowa i Połtawy.
Wojna w Ukrainie trwa od lutego 2022 roku. Członkowie NATO wspierają Ukrainę, dostarczając jej broń i amunicję, ale odmawiają zezwolenia Kijowowi na atakowanie celów wojskowych w głębi rosyjskiego terytorium, co mogłoby zadać bolesny cios rosyjskim zdolnościom ofensywnym. W tym kontekście amerykańskie wybory wydają się być kluczowe dla przyszłości tego konfliktu i rosyjskiego ekspansjonizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.
oprac. Nathaniel Garstecka