We Francji jest coraz więcej ataków na wolność artystyczną

Rachida Dati jest francuską minister kultury. W wywiadzie dla “Journal du Dimanche” wskazuje na wyzwania, jakie stoją przed francuską kulturą, a przede wszystkim kinem.

.W piątek 28 lutego odbędzie się gala wręczenia Cezarów – jednej z najważniejszych nagród filmowych w Europie, przyznawanej twórcom francuskiej kinematografii. “Kino powstało we Francji. Nasz kraj z powodzeniem ożywia je we wszelkich jego formach. Kino autorskie ma tu swoje miejsce, podobnie jak filmy popularne. Rok 2024 był rokiem wyjątkowym, lepszym niż 2023. Sprzedano 181 milionów biletów do kina. Do tego sukcesu w dużej mierze przyczynia się nasz mechanizm finansowania. To wyjątek kulturowy, którego zazdroszczą nam inne kraje, starające się wprowadzić podobny mechanizm, nie zawsze odnosząc sukces” – stwierdza Rachida Dati. “Sukces francuskiego kina jest podwójny: z jednej strony, ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę sprzedanych biletów do sal kinowych, a z drugiej strony ze względu na powodzenie Francji jako planu filmowego. Nasze dziedzictwo architektury, nasze krajobrazy są bardzo atrakcyjne dla zagranicznych producentów, podobnie jak nasze liczne studia filmowe, znajdujące się w całym kraju” – dodaje. 

Niektóre festiwale i instytucje kulturalne we francuskich miastach, m.in. Festiwal Filmów Fantastycznych w Gérardmer czy Dom tańca w Lyonie, zagrożone są drastycznym spadkiem dofinansowań od samorządów terytorialnych. “Oferta kulturalna w naszym kraju jest bogata. We Francji nie ma obszarów bez dostępu do kultury. Jesteśmy krajem festiwali i dziedzictwa, będącego integralną częścią naszej kultury. Jeśli chodzi o samorządy lokalne, ich dotacje zostały relatywnie zachowane w budżecie na 2025 r. Każdy na swoim poziomie podejmuje wysiłki, jednak inwestowanie w kulturę jest decyzją polityczną. Jeśli samorządy przestaną się angażować, to ich wybór” – ocenia minister. 

“Od 2017 roku budżet ministerstwa kultury wzrósł o 1,4 miliarda euro, osiągając poziom bez precedensu. Jest to silna decyzja polityczna prezydenta Republiki, który wybrał nie tylko jego zachowanie, ale również zwiększenie” – zaznacza.

.“We Francji jest coraz więcej ataków na wolność artystyczną: spektakle, które są odwoływane, artyści którzy rezygnują z prezentowania wystaw, konferencje, które są anulowane…To nie jest Francja” – ocenia Rachida Dati. Jak dodaje, ministerstwo kultury zobowiązało się podjąć środki, “aby zapobiegać ograniczaniu wolności artystycznej”. 

oprac. Julia Delanne
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2025