Rahile Dawut - ujgurska antropolog skazana na dożywocie w Chinach
Jedna z najbardziej znanych badaczek kultury ujgurskiej, antropolog Rahile Dawut, która zaginęła w 2017 roku, została skazana przez władze Chin na karę dożywotniego pozbawienia wolności za rzekomy separatyzm – podała w czwartek amerykańska organizacja praw człowieka Dui Hua Foundation.
Zaginiona Rahile Dawut skazana na dożywocie
.Informację, że taki wyrok zapadł, przekazało Fundacji Dui Hua źródło w chińskim rządzie. Wcześniej nie było jasne, co dzieje się z Rahile Dawut, choć podejrzewano, że mogła zostać zamknięta w jednym z obozów reedukacji, stworzonych w ostatnich latach przez chińskie władze w Sinciangu w ramach zaostrzonej kampanii asymilacji Ujgurów.
Długa lista represjonowanych ujgurskich intelektualistów
.„Profesor Rahile Dawut dołącza do długiej i wciąż rosnącej listy ujgurskich intelektualistów – według niektórych szacunków jest ich ponad 300 – którzy zostali zatrzymani, aresztowani i uwięzieni od 2016 roku” – podała organizacja. Przed zaginięciem Dawut była jednym z najbardziej znanych i cenionych badaczy ujgurskiego folkloru i tradycji. Pracowała na Uniwersytecie Sinciangu, ale wykładała też na innych uczelniach Chin oraz poza krajem, między innymi w USA. Publikowała w międzynarodowych pismach naukowych, a jej badania sponsorowały chińskie ministerstwa.
Dożywocie za separatyzm i działanie przeciwko bezpieczeństwu państwowemu
.Według Fundacji Dui Hua proces badaczki odbył się w Sinciangu w grudniu 2018 roku, rok po jej zatrzymaniu. Została skazana na dożywocie za separatyzm i działanie przeciwko bezpieczeństwu państwowemu. Odwołała się od wyroku, ale jej apelację odrzucono. Organizacja stara się uzyskać od chińskiego rządu więcej informacji na temat Dawut, w tym gdzie się znajduje, w jakim jest stanie zdrowia i czy może spotykać się lub korespondować z krewnymi – napisano w komunikacie Fundacji Dui Hua.
Prześladowania Ujgurów w Sinciangu
.„Skazanie profesor Rahile Dawut na dożywocie jest okrutną tragedią, wielką stratą dla Ujgurów i dla wszystkich, którzy cenią wolność akademicką. Wzywam do jej natychmiastowego uwolnienia i bezpiecznego powrotu do rodziny” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor wykonawczy organizacji John Kamm. Władze ChRL oskarżane są o masowe prześladowania Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej stanowiącej znaczny odsetek ludności Sinciangu. Eksperci ONZ zwracali w ostatnich latach uwagę na wiarygodne doniesienia o nawet ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów przetrzymywanych w sieci pozaprawnych obozów reedukacji.
Przymusowe sterylizacje i aborcje
.Zachodni badacze informowali też o zmuszaniu Ujgurów do pracy w fabrykach i na plantacjach bawełny oraz przymusowych sterylizacjach i aborcjach. USA zarzuciły Chinom ludobójstwo, a UE i szereg państw Zachodu nałożyło sankcje na niektórych chińskich urzędników za udział w prześladowaniach. Pekin zaprzecza, że w Sinciangu dochodzi do łamania praw człowieka. Władze Chin utrzymują, że stanowcze działania są konieczne, by chronić region przed separatyzmem, terroryzmem i islamskim ekstremizmem. Twierdzą też, że od zaostrzenia kampanii w 2017 roku w regionie nie doszło do żadnego zamachu terrorystycznego.
Polityka Chin wobec „niespokojnych” regionów
.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Ekspert ds Dalekiego Wschodu zwraca również uwagę na politykę ChRL wobec tzw. niespokojnych regionów takich jak Tybet, czy Sinciang.
“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.
”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.
.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ