Regularne korzystanie z Internetu zmniejsza o połowę ryzyko demencji - najnowsze badania

korzystanie z Internetu

Jak wynika z badania przeprowadzonego z udziałem prawie 20 tys. osób, regularne korzystanie z internetu może nawet o połowę zmniejszać zagrożenie demencją. Dzieje się tak niezależnie od wykształcenia, płci, czy pokolenia, z którego pochodzili badania.

.Korzystanie z Internetu może mieć także korzystne działanie i zapewne brzmi to zaskakująco w czasach, gdy coraz częściej mówi się o szkodliwym, głównie nadmiernym korzystaniu z globalnej sieci.

Wskazuje jednak na to badanie opisane właśnie na łamach „Journal of the American Geriatrics Society”, w którym wzięło udział aż 18 tys. osób w wieku od 50 do 64,9 lat.

Uczestników naukowcy obserwowali średnio przez prawie 8 lat, maksymalnie przez nieco ponad 17 lat. W tym czasie ponad 4,5 proc. badanych zapadło na jakąś formę demencji.

Jak się przy tym okazało, regularne korzystanie z Internetu zmniejszało zagrożenie o połowę, w porównaniu do okazyjnego korzystania z sieci.

Nie miało przy tym znaczenie wykształcenie, ani rasa, płeć czy pokolenie, z którego pochodzili ochotnicy.

„Zaangażowanie w aktywności online może pomóc w utrzymaniu rezerwy poznawczej, która z kolei rekompensuje skutki starzenia się mózgu i zmniejsza ryzyko demencji” – mówi współautorka badania, dr Virginia W. Chang z New York University.

Badacze zwracają jednak uwagę, że potrzebne są dalsze dowody na potencjalne negatywne skutki nadmiernego korzystania z internetu.

Korzystanie z Internetu a uczenie się

.Podczas przetaczającej się w mediach dyskusji na temat wpływu korzystania z Internetu na nasz mózg wiele miejsca poświęca się również kwestii plastyczności tego organu. Właśnie temu zagadnieniu poświęciła swój tekst na łamach „Wszystko co NajważniejszeAlice Latimier – francuska badaczka specjalizująca się w nauce o mózgu, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii poznawczej i nauki szkolnej z użyciem narzędzi świata cyfrowego. Przekonuje, że jako ludzie jesteśmy w pewnym sensie „zaprogramowani” na to, żeby się uczyć. Nasz mózg jest w stanie ciągle się dostosowywać i zmieniać pod wpływem naszych doświadczeń, od najmłodszych lat do starości. Jak zatem „konserwować” swój mózg? Zdaniem Alice Latimier najważniejsze jest nieustanne uczenie się i podtrzymywanie stanu zaciekawienia umysłu nowymi rzeczami.

PAPMarekMatacz/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 maja 2023