Rejestr szkód na Ukrainie powstanie decyzją Rady Europy

Rejestr szkód na Ukrainie

Ponad 40 krajów poparło w środę podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku stworzenie systemu szacowania szkód wojennych, wyrządzonych przez Rosję na Ukrainie – podała agencja AP. Specjalny rejestr szkód na Ukrainie miałby pomóc w zadośćuczynieniu ofiarom wojny i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

.Rosyjska inwazja na Ukrainę była w środę dominującym tematem spotkania w stolicy Islandii. Tego dnia delegacje państw członkowskich Rady Europy dyskutowały, w jaki sposób czołowa organizacja praw człowieka na kontynencie mogłaby wesprzeć Kijów.

Rejestr szkód na Ukrainie

.Według AP najbardziej namacalnym efektem tych rozmów było uzgodnienie utworzenia nowego urzędu do sporządzania rejestru szkód, który umożliwiłby ofiarom wojny na Ukrainie zgłaszanie poniesionych strat. Zgodnie z dokumentem Rady Europy, zapis „ma stanowić pierwszy element przyszłego międzynarodowego mechanizmu odszkodowawczego”. Koszty bieżące mają być finansowane przez sygnatariuszy.

Kanclerz Niemiec o powołaniu specjalnego rejestru

.”Dzisiejsza decyzja o utworzeniu tego rejestru jest bez wątpienia historyczna. Następnie powinniśmy przygotować niezbędne ramy prawne dla konfiskaty rosyjskich aktywów i ustanowić fundusz kompensacyjny” – powiedział ukraiński premier Denys Szmyhal. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nazwał rejestr „znaczącym wkładem w międzynarodowe wysiłki na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za konsekwencje jej brutalnych działań”. Dodał, że szczegóły dotyczące sposobu, w jaki Rosja powinna zapłacić Ukrainie za szkody, pozostają do ustalenia. „Rejestr szkód to całkiem sporo, ale to nie rozwiązuje kwestii, w jaki sposób odszkodowanie zostanie zapłacone” – powiedział.

Premier Wielkiej Brytanii o odbudowie Ukrainy

.”Rejestr to tylko jedna z wielu międzynarodowych inicjatyw w celu zapewnienia odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie” – podkreślił brytyjski premier Rishi Sunak. „Kiedy myślimy o odbudowie, posiadanie tego rejestru szkód jest niezwykle ważnym elementem wymiaru sprawiedliwości, aby oddać sprawiedliwość ofiarom” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Organizacja rejestrująca szkody na Ukrainie z siedzibą w Hadze

.Spośród 46 członków Rady Europy 10 krajów nie zobowiązało się jeszcze do uczestniczenia w działaniach nowej organizacji, natomiast trzy oświadczyły, że zamierzają włączyć się do tego planu, ale potrzebują czasu, aby spełnić krajowe wymogi prawne. Projekt poparły także Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada, które w szczycie Rady Europy uczestniczą jako państwa-obserwatorzy. Organizacja szacująca szkody na Ukrainie będzie miała siedzibę w Hadze. Rada Europy zamierza też, o czym poinformowała jej sekretarz generalna Marija Pejcinović Burić, wspierać międzynarodowe starania o powołanie organu sądowego do ścigania zbrodni agresji Rosji na Ukrainę. 

Udział Polski w odbudowie Ukrainy

.Na temat konieczności udziału polskiego kapitału w odbudowie Ukrainy na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Krzysztof MAZUR w tekście “Razem możemy wygrać pokój dla Europy Środkowej na dekady“.

“Państwo polskie dobrze rozpoznało swoje strategiczne interesy już na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Aktywnie współtworzyło koalicję „jastrzębi” jednoznacznie wspierających Ukraińców na poziomie UE i NATO. Słusznie uznano, że militarna porażka tego państwa oznacza drastyczne pogorszenie się naszego bezpieczeństwa. Możemy przegrać pokój, jeśli za tym partnerstwem na poziomie politycznym i militarnym nie zostaną podjęte kolejne działania”.

“Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach. Czas zacząć w naszym myśleniu wykraczać poza horyzont jedynie doraźnej pomocy w sytuacji wojny. Dopiero wspólne planowanie przyszłości na kolejne dekady odwróci bieg historii sięgającej XVII wieku, gdy Ukraina znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów”.

.”Podstawą do wspólnego planowania przyszłości jest ogromny kapitał zaufania. Jeszcze przed atakiem z lutego 2022 roku kijowski think tank Centrum Nowej Europy opublikował badania społeczne przeprowadzone na całej Ukrainie. W odpowiedzi na pytanie: „Z którymi krajami na świecie Ukraina powinna budować głęboką więź i współpracę?” aż 92 proc. respondentów wskazało Polskę. Jednoznaczna postawa naszego kraju wobec ataku Rosjan tylko umocniła ten pogląd u naszych wschodnich sąsiadów. Liderem zaufania na Ukrainie do zagranicznych polityków jest Andrzej Duda. Jego działania pozytywnie ocenia ponad 90 proc. ankietowanych. Te wyniki pokazują ogromną zmianę w naszych relacjach. Dawne animozje i trudne kwestie z przeszłości odeszły na dalszy plan. Od wieków nie mieliśmy lepszych relacji, co jest znakomitym punktem wyjścia do budowy partnerstwa opartego na przyjaźni i strategicznych celach” – pisze Krzysztof MAZUR.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 maja 2023