Rekonstrukcje dzieł zagrabionych w czasie wojny dostępne na wystawie „Doścignąć arcydzieło”w Jarosławiu

Kopie obrazów ze zbiorów największych polskich muzeów oraz rekonstrukcje dzieł utraconych w czasie wojny, m.in. „Portret młodzieńca” Rafaela Santiego, będzie można oglądać na wystawie „Doścignąć arcydzieło” w jarosławskim muzeum. Prezentowane obrazy wykonali studenci krakowskiej ASP.

Rekonstrukcja XV-wiecznego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem

.Jak poinformowała kustosz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i jedna z kuratorek ekspozycji Bożena Buszta-Korman, pokazane zostaną kopie obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (Muzeum Książąt Czartoryskich, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Muzeum Niepołomickiego), Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

„Wśród nich m.in. kopie obrazów autorstwa Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz dwóch najbardziej znanych portretów księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która była związana z pałacem w Sieniawie niedaleko Jarosławia” – wymieniła Buszta-Korman.

Szczególną gratką dla zwiedzających będą rekonstrukcje dwóch dzieł utraconych podczas II wojny światowej, wykonane na podstawie zachowanych fotografii i źródeł archiwalnych.

„Pokażemy rekonstrukcję XV-wiecznego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Tumu pod Łęczycą oraz powstałą w tym roku nową rekonstrukcję słynnego Portretu młodzieńca autorstwa Rafaela Santiego” – dodała kuratorka wystawy.

Autorami zaprezentowanych kopii i rekonstrukcji dzieł znanych mistrzów (łącznie ponad 40 obrazów) są studenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

„Doścignąć arcydzieło” – wystawa o odzyskanej sztuce

.Prof. dr hab. Zofia Kaszowska, kierownik Katedry Technologii i Technik Dzieł Sztuki na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej uczelni, zauważyła, że kopiowanie obrazów zawsze było ważnym elementem w procesie kształcenia malarzy.

„Obecnie w taki sposób uczą się przyszli konserwatorzy sztuki, którzy malując kopie dzieł, poznają techniki malarskie i materiały stosowane w dawnych epokach” – zaznaczyła prof. Kaszowska.

Dodatkowym atutem wystawy będą ręcznie wykonane ramy snycerskie do obrazów przygotowane przez studentów kierunku konserwacja rzeźby.

„Zwraca uwagę ozdobna rama Portretu młodzieńca. Prace nad nią odbywają się dzięki wsparciu fundacji Stara Szkoła w Wymysłowie” – zauważyła prof. Kaszowska.

Drugi z kuratorów wystawy Łukasz Śliwiński zwrócił uwagę, że wystawa pozwoli oglądającym poznać „od środka niezwykły świat konserwacji malarstwa” i dowiedzieć się, czym różnią się kopia i rekonstrukcja malarska. „Będzie też można samemu się wcielić w rolę konserwatorów malarstwa” – zachęcił Śliwiński.

Wystawa potrwa do 31 grudnia. Prezentowane kopie wypożyczono z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Współorganizatorem wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Prof. Kaszowska przypomniała, że jest to już kolejny wspólny projekt, a druga wystawa w tym roku, i wyraziła zadowolenie z rozwijającej się współpracy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 października 2024