Rekordowa liczba pożarów w Amazonii
![Wylesianie Amazonii](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2022/05/Amazon_CIAT_2-768x490.jpg)
Dobiegający końca luty był rekordowym miesiącem pod względem liczby pożarów, jakie pojawiły się w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej. Wybuchło ich tam prawie 3 tysiące.
Pobity rekord z lutego 2007 r.
.Jak poinformował w środę brazylijski Narodowy Instytut Badań Przestrzennych (Inpe), nigdy jeszcze podczas jednego miesiąca nie zaobserwowano w amazońskich lasach tak wysokiej liczby pożarów. Kierownictwo ośrodka badawczego przypomniało, że analizy te są prowadzone od końca XX w.
„Dotychczas rekordowym miesiącem pod względem pożarów był luty 2007 r., kiedy w Amazonii pojawiło się ich 1761” – sprecyzowały władze Inpe.
Różnica, jak odnotowały, jest jeszcze większa w porównaniu kończącego się lutego 2024 r. z podobnym miesiącem w 2023 r., kiedy wybuchły tam 734 pożary.
W lutym br. najwięcej pożarów w brazylijskiej części Amazonii pojawiło się w stanie Roraima – ponad 2 tysiące – zauważył Inpe.
Pożary wywołane głównie przez długotrwałą suszę
.Wśród głównych przyczyn masowo pojawiającego się w Puszczy Amazońskiej ognia władze brazylijskie wymieniają przede wszystkim długotrwałą suszę.
W środowym komunikacie brazylijskie ministerstwo środowiska podało, że wpływ na niedobory wody i wysokie temperatury powietrza ma wyjątkowo silny w tym roku El Nino, czyli fenomen atmosferyczny polegający na nagłym ociepleniu powierzchni wód oceanicznych na wschodnim Pacyfiku. Zjawisko to powoduje zmiany w układzie atmosferycznym, m.in. zmiany w rozkładzie opadów deszczu na świecie.
Goszczący nas świat rozpada się
Problem zmian klimatu jest już na tyle istotny, że większość liderów światowych musi zająć już w tej sprawie stanowisko. Nie inaczej zrobił papież Franciszek, który od kilku lat aktywnie angażuje się w te kwestie. „Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si, w której chciałem podzielić się z wami wszystkimi, siostrami i braćmi naszej cierpiącej planety, moim głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego” – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum.
Papież uważa, że niezależnie od tego, jak bardzo staramy się im zaprzeczać, ukrywać, maskować lub relatywizować, oznaki zmian klimatycznych są coraz bardziej oczywiste. W jego opini, nikt nie może też zignorować faktu, że w ostatnich latach byliśmy świadkami zjawisk ekstremalnych, częstych okresów wyjątkowych upałów, susz i innych dolegliwości ze strony Ziemi.
W ostatnich latach nie brakowało osób usiłujących lekceważyć tę obserwację – zaznacza papież Franciszek.
Uważa on, że sceptycy powołują się na rzekomo naukowe dane, takie jak fakt, że planeta zawsze miała i zawsze będzie miała okresy ochłodzenia i ocieplenia. Pomijają inny istotny fakt, mianowicie: że to, czego obecnie jesteśmy świadkami, to niezwykłe przyspieszenie ocieplenia, z taką prędkością, iż potrzeba tylko jednego pokolenia – a nie stuleci czy tysiącleci – żeby to zauważyć.
„Jednocześnie zauważamy, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat temperatura rosła w bezprecedensowym tempie, niespotykanym w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. W tym okresie tendencja ocieplenia wynosiła 0,15 stopnia Celsjusza na dekadę, dwa razy więcej niż w ciągu ostatnich 150 lat. Od 1850 roku do dziś, globalna temperatura wzrosła o 1,1 stopnia Celsjusza, zjawisko które okazuje się zwiększone na obszarach polarnych. W tym tempie, możliwe jest, że za dziesięć lat osiągniemy pożądaną górną granicę 1,5 stopnia Celsjusza” – pisze w adhortacji apostolskiej Franciszek.
Kwestie zmian klimatycznych są coraz bardziej obecne w dyskursie publicznym, a postawa Kościoła wobec tych problemów, może być kluczowa w tym, jak wierni będą postrzegali Watykan.
PAP/Marcin Zatyka/Wszystko co Najważniejsze/JT