Relacje Ukrainy z USA zmierzają ku poprawie - Wołodymyr Zełenski

Relacje Ukrainy z USA

Ukraina szykuje się do posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, a w relacjach z USA są postępy i w przyszłym tygodniu powinny być pozytywne rezultaty – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym nagraniu opublikowanym wieczorem 5 marca.

Relacje Ukrainy z USA ulegają ociepleniu

.„Przygotowujemy się do jutrzejszego szczytu UE w Brukseli. Wszyscy widzą, jak szybko rozwijają się wydarzenia dyplomatyczne” – powiedział. Potwierdził również, że jego zespół wraz z zespołem prezydenta USA Donalda Trumpa rozpoczął prace nad ich spotkaniem. „Jest pozytywny ruch, mamy nadzieję na pozytywny wynik w przyszłym tygodniu” – stwierdził ukraiński prezydent.

Podsumowując wydarzenia dnia, Wołodymyr Zełenski ogłosił, że przygotowywane są ustalenia, które pozwolą zwiększyć produkcję uzbrojenia w jego kraju. „Produkcja krajowa jest stałym priorytetem. Przygotowujemy umowy w celu zwiększenia naszej ukraińskiej produkcji broni. Przede wszystkim są to drony dla naszego frontu” – przekazał. Wołodymyr Zełenski poinformował, że spotkał się z naczelnym dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generałem Ołeksandrem Syrskim, który przedstawił mu informacje z frontu i szczegóły operacji kurskiej, którą ukraińska armia prowadzi w rosyjskim obwodzie kurskim, około 600 km na południe od Moskwy.

„Brygady (ukraińskie w obwodzie kurskim) mają zapewnione wszystko, czego potrzebują. Dziękuję naszym żołnierzom, odporność armii to pewność całego narodu i, oczywiście, pewność (w działaniach) naszej dyplomacji” – podkreślił Wołodymyr Zełenski. 5 marca w Brukseli zwołano nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej, poświęcony europejskiej obronności i wsparciu Ukrainy. Podczas spotkania, do uczestników którego dołączy prezydent Wołodymyr Zełenski, unijni liderzy będą rozmawiać m.in. o planie dozbrajania Europy. Polskę na szczycie będzie reprezentował premier Donald Tusk.

Strategiczna kapitulacja Ameryki

.”Ameryka prewencyjnie zrzeka się na rzecz Rosji swoich fundamentalnych i długo utrzymywanych stanowisk w nadziei na zakończenie wojny, w której nie bierze udziału. To prawdopodobnie zmniejszy, a nie zwiększy jej bezpieczeństwo” – pisze Nigel GOULD-DAVIES

„Dziesięć dni dyplomacji w Brukseli, Monachium i Rijadzie obnażyło stosunek Donalda Trumpa do wojny Rosji z Ukrainą. Jego polityka polega na szybkim, jednostronnym ustępowaniu z długo utrzymywanych stanowisk w sprawie najważniejszych interesów, aby przekonać agresora do zaprzestania walk. Ugruntowaną nazwą takiego podejścia jest „strategiczna kapitulacja”. W klasycznym badaniu zleconym przez amerykańskie służby wywiadowcze w 1957 r. termin ten zdefiniowano jako „uporządkowaną kapitulację (…) w celu uzyskania konkretnych ustępstw politycznych”.

„To określenie znacznie lepiej niż „negocjacje” oddaje dynamikę rozmów amerykańsko-rosyjskich, które rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu w Rijadzie i mają być kontynuowane w Moskwie i Waszyngtonie. Prawdziwe negocjacje opierają się na balansie zysków i strat: oferuje się drugiej stronie coś, co może być dla niej korzystne w zamian za pożądany rezultat, a jednocześnie grozi konsekwencjami, jeśli do porozumienia nie dojdzie”.

.”Ameryka nie stosuje jednak ani jednego, ani drugiego. Zamiast tego akceptuje rosnące żądania Rosji, nie uzyskując nic w zamian – poza obietnicą zakończenia wojny na warunkach dyktowanych przez Moskwę. W efekcie Ameryka wycofała się z fundamentalnych stanowisk: po tym, jak izolowała i ograniczała Rosję, teraz normalizuje wzajemne stosunki i bada nowe możliwości handlowe i inwestycyjne. Wcześniej udzielała Ukrainie pomocy wojskowej i finansowej na rzecz obrony – teraz ogłosiła koniec wsparcia i rzekomo zagroziła odcięciem niezbędnego połączenia satelitarnego Starlink, żądając jednocześnie dostępu do bogactw mineralnych na surowych warunkach. Po osiemdziesięciu latach gwarantowania bezpieczeństwa Europie ogranicza swoje zaangażowanie do coraz bardziej niejasnej i wątpliwej formy. Wiceprezydent J.D. Vance zasugerował nawet możliwość wycofania wojsk USA z kontynentu – czego, według doniesień, zażądał Putin”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/nigel-gould-davies-strategiczna-kapitulacja-ameryki/

PAP/Jarosław Junko/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 marca 2025