Replikę jedynej na świecie prehistorycznej podmorskiej groty Cosquer odwiedziło w Marsylii 800 tys. osób

Cosquer

W ciągu roku od otwarcia 4 czerwca 2022 roku, replikę prehistorycznej groty Cosquer odwiedziło 800 000 zwiedzających. Znajdująca się w Marsylii, w parku narodowym Calanques, jaskinia jest repliką jedynej na świecie zachowanej podmorskiej prehistorycznej groty

.Podmorska grota, odkryta w 1991 roku przez nurka Henriego Cosquera w parku narodowym Calanques przy Marsylii, ma około 30 000 lat. Jest jedyną pokrytą malowidłami prehistoryczną podmorską grotą na świecie. 

Z powodu kruchości form skalnych i malowideł, a także trudnego dostępu do położonej pod wodą jaskini, zdecydowano się na utworzenie repliki jaskini, dostępnej dla szerokiej publiczności. 4 czerwca 2022 roku udostępniono zwiedzającym replikę jaskini, znajdującą się w nowoczesnym budynku Villa Méditerranée w sercu Marsylii, kilka kilometrów od oryginalnej groty Cosquer. 

Replika groty Cosquer jest trzecią we Francji repliką prehistorycznej jaskini, po Lascaux i Chauvet. Obie zachowane jaskinie są zamknięte dla publiczności z powodu kruchości malowideł, ich repliki stanowią natomiast jedną z największych atrakcji turystycznych południowej Francji. 

Obecnie w odtworzonej grocie Cosquer zwiedzający mogą zobaczyć replikę malowideł i form skalnych. W najbliższym czasie powstanie tam również przestrzeń, w której w wirtualnej rzeczywistości będzie można zobaczyć oryginalną grotę Cosquer. 

Po sukcesie, jakim replika groty Cosquer cieszyła się w rok po otwarciu, kiedy odwiedziło ją 800 000 zwiedzających, kierownicy obiektu spodziewają się podobnej frekwencji w najbliższych latach, a następnie, długofalowo, ok.500 000 zwiedzających rocznie. Jak podkreśla prefekt regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, wyzwaniem dla regionu jest nadmierna frekwencja turystów. W 2022 roku wprowadzono obowiązek rezerwacji w parku narodowym w Calanques, zagrożonym nadmiernym napływem turystów. „Wyzwaniem dla nas jest rozwój organizacji, sprawiających, że nie mamy do czynienia z turystyką masową ale z turystyką zorganizowaną. Jaskinia Cosquer całkowicie się w to wpisuje” – ocenił prefekt regionu. Replika groty Cosquer znajduje się w sercu Marsylii, można się do niej zatem dostać bardziej ekologicznymi środkami transportu niż samochód, a do zwiedzenia obiektu konieczna jest rezerwacja biletów, co pozwoli lepiej rozłożyć w czasie liczbę odwiedzających. 

.Replika jaskini, wykonana przez ekspertów i naukowców, ma również pozwolić na zachowanie wyglądu oryginalnej groty, zagrożonej przez ocieplenie klimatu i wzrost poziomu morza, które obmywa i ściera malowidła skalne. Jak twierdzi dyrektor Narodowego Centrum Prehistorii, grota Cosquer jest we Francji „tym obiektem, z którego wiemy że niewiele możemy uratować”. „Każdego dnia coś z niej tracimy, dlatego prowadzenie w niej badań stało się nadzwyczajną koniecznością” – dodała dyrektor centrum badań. 

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 czerwca 2023
Fot. wikimedia/Kleber Rossillon & Région Provence-Alpes-Côte d’Azur