Jak roboty mogą pomóc rolnikom?
Robotyzacja w rolnictwie to niewątpliwie duża szansa dla rolników w dobie niedoboru pracowników – ocenił dr inż. Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zaznaczył, że główną barierą w wykorzystywaniu robotów w rolnictwie są ich wysokie ceny.
.Dr inż. Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wskazał, że roboty coraz częściej stają się odpowiedzią na brak wykwalifikowanych pracowników, z „którym to zjawiskiem boryka się także i rolnictwo”.
Specjalista poinformował, że obecnie na świecie trwają prace nad konstrukcjami robotów do zbioru owoców i warzyw. Powstały już pierwsze roboty do zbioru truskawek, opracowywane są także prototypy do zbioru jabłek. W opinii eksperta, perspektywiczne obszary, w których robotyzacja w rolnictwie może przebiec pomyślnie to – produkcja polowa, w tym uprawa warzyw i owoców, jak i produkcja szklarniowa, a także sadownictwo.
„Potencjał robotyki w rolnictwie jest duży również i w rolnictwie polskim. Perspektywiczne w rolnictwie są również stacjonarne roboty przemysłowe i współpracujące. Mogą one pracować w szklarniach, farmach wertykalnych jak i w pomieszczeniach gospodarskich w których ma miejsce obróbka płodów rolnych” – wyjaśnił specjalista.
Zaznaczył, że robotyzacja to „niewątpliwie duża szansa dla rolników w dobie niedoborów pracowników”. Może też stanowić zachętę dla następców obecnie gospodarujących rolników, aby chcieli kontynuować prowadzenie gospodarstwa. Zaznaczył jednak, że na obecną chwilę sektor robotów mobilnych pracujących w polu dopiero się rozwija. Główną barierą w powszechności robotów w rolnictwie są ich wysokie ceny. „Wyjściem może być wynajem okresowy tych maszyn” – ocenił.
Ekspert podał, że jednymi z pierwszych robotów, które pojawiły się w rolnictwie, są maszyny dojące krowy, które pojawiły się ok. 30 lat temu. „Liczba robotów udojowych sukcesywnie rośnie, w tym także w Polsce” – podkreślił. Oprócz robotów udojowych zastosowanie w gospodarstwach rolnych znajdują również roboty służące m.in. do podgarniania paszy w korytarzu paszowym, czyszczenia obór oraz roboty pełniące rolę wozów paszowych.
Jak przekazał dr Skudlarski, od pewnego czasu do rolnictwa wkracza nowa grupa robotów, jakimi są mobilne roboty autonomiczne, mające zastosowanie w pracach polowych.
„Jedne z nich są swego rodzaju bezzałogowymi ciągnikami rolniczymi, które mogą współpracować z szeroką gamą sprzętu rolniczego. Inne roboty to nośniki narzędzi, którymi najczęściej są pielniki czyli narzędzia używane do mechanicznego usuwania chwastów” – wyjaśnił.
W konstrukcji autonomicznych robotów rolniczych wykorzystywana jest nawigacja satelitarna o dokładności sygnału rzędu 1-3 cm – wskazał ekspert. Dzięki temu oraz technologiom takim jak systemy wizyjne i inne czujniki, robot porusza się w określonych obszarach oraz reaguje na przeszkody, jakie mogą się pojawić na jego drodze.
Technologia w rolnictwie
.Przełomową technologią w rolnictwie – która pojawiła się w latach 90. XX wieku – była żywność GMO. Wokół organizmów modyfikowanych genetycznie narosło wiele legend. Jak wskazał Marcel Kuntz na łamach Wszystko co Najważniejsze GMO już „w przepisach unijnych jest definiowany nie poprzez swoje cechy, co byłoby bardziej właściwe, ale poprzez technologię jego otrzymywania”.
Marcel Kuntz przedstawił 10 „najlepszych” nieprawdziwych twierdzeń o GMO.
„Najlepszą według mnie ilustracją „post-prawdy” w odniesieniu do GMO jest twierdzenie, że są to organizmy niepłodne. Ten mit bierze się z nieuprawnionego uogólnienia: patenty co prawda opisują sposoby wytwarzania ziaren niepłodnych, ale w terenie, żadna odmiana rośliny określanej w przepisach jako GMO nie jest niepłodna” – przedstawił Marcel Kuntz.
„«Post-prawda» nie musi być spójna: zarzuty o niepłodności GMO pozostają w oczywistej sprzeczności z twierdzeniem, że będą się one same rozprzestrzeniać poza tereny, na których zostały posiane. Zatem trzeba się zdecydować: albo «niepłodne» albo «wszędzie się rozsieją». W rzeczywistości, ani jedno ani drugie nie jest prawdą” – podkreśla autor.
PAP/Adrian Reszczyński/Wszystko co Najważniejsze/ŻT