Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – program obchodów
Dnia 19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony, a następnie brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego MSW. W związku z obchodami 39. rocznicy tych wydarzeń przewidziane są m.in. koncert muzyczny i zjazd młodzieży, a także debata i „Wieczór Świadków”. 19 października 2023 r. mszy św. w kościele p.w. Świętego Stanisława Kostki będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron „Solidarności”
.Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem „Solidarności” i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania przez propagandę komunistów i prowokacji ze strony bezpieki.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.
Papież Benedykt XVI, 6 czerwca 2010 r., zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem „Solidarności”. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu duszpasterza ludzi pracy.
Rocznica obchodów męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – program
.Od 2018 r. w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – 19 października – obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Święto przypomina o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych.
W ramach obchodów 18 października, w sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na stołecznym Żoliborzu, o godz. 19.00 odbędzie się debata poświęcona aktualności nauczania kapelana Solidarności. Wezmą w niej udział: bp prof. Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, red. Marcin Przeciszewski – redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, prof. Paweł Skibiński – wicedyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz młodzież ze Szkół Letnich ks. Jerzego Popiełuszki.
W 39. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W czasie liturgii wierni będę modlić się o kanonizację męczennika – poinformowało w komunikacie przekazanym PAP Muzeum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.
Zapowiedziano, że w uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków. „Będą również przedstawiciele rządu, samorządów, reprezentacje regionów i zakładów pracy, NSZZ „Solidarność”, służb mundurowych, instytucji publicznych, a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego” – czytamy w komunikacie.
Msza rozpocznie się od procesji do grobu męczennika przy dźwiękach dzwonu „Jerzy” poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II.
Przed liturgią i po niej przy grobie męczennika składane będą wieńce.
W ciągu dnia, od godziny 11.00 do 16.00 oraz po mszy św., dostępna będzie dla wiernych kaplica, w której złożone są relikwie: sutanna, koszula oraz przedmioty, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności”
22 października w Domu Amicus odbędzie się finał konkursu piosenki patriotycznej imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizowany przez IPN Białystok oraz „Wieczór Świadków”, podczas którego o męczenniku opowie s. Krystyna Włodarska, która była świadkiem jego procesu beatyfikacyjnego.
Od 20 do 22 października w sanktuarium na stołecznym Żoliborzu odbędzie się zjazd młodzieży ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem a nie zaciśniętą pięścią”, organizowany we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej.
Wydarzenia objęte są patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, partnerem wydarzenia będzie Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.
Kult bł. Jerzego rozprzestrzenia się na wszystkie kontynenty
.„Ogłoszenie księdza Jerzego Popiełuszki błogosławionym męczennikiem ożywiło jego kult, który z prywatnego stał się wreszcie publiczny” – piszą Ewa K. CZACZKOWSKA oraz Tomasz WIŚCICKI, autorzy książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego”, której fragment opublikowany został na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.
Jak zaznaczają, „przy ołtarzu głównym w kościele św. Stanisława Kostki zawisł portret beatyfikacyjny kapłana. Na ołtarzu zaś, podczas większych uroczystości, wystawiany jest duży relikwiarz z relikwiami błogosławionego. Przy grobie księdza Jerzego, jak dawniej, służbę pełnią ochotnicy ze służby porządkowej, stoją kwiaty, płoną znicze. 19 października 2010 roku żoliborska świątynia oficjalnie otrzymała tytuł sanktuarium. W roku beatyfikacji księdza Jerzego odnotowano wzrost liczby pielgrzymów – podczas gdy latem 2009 roku oszacowano ją na około 35 tysięcy, to latem 2010 roku już na około 75 tysięcy. W 2014 roku służby porządkowe doliczyły się, począwszy od 1984 roku, 21 milionów osób przy grobie księdza Jerzego i na tym – z braku sił i środków – zakończyły liczenie gości indywidualnych. Wciąż rejestrowane są natomiast grupy, w tym pielgrzymki zagraniczne. Od 2010 roku wzrosła też – z 400 tysięcy do ponad 800 tysięcy osób – liczba zwiedzających muzeum księdza Popiełuszki”.
„Odwiedzający grób i muzeum są jednym z licznych dowodów na to, że ksiądz Jerzy jest nie tylko polskim błogosławionym (w kalendarzu liturgicznym wspomnienie dowolne), ale powszechnym świętym, który znany jest na całym świecie” – piszą autorzy biografii ks. Jerzego.
Jak dodają, „jeszcze przed beatyfikacją w kręgach kościelnych zastanawiano się, kogo – jakich środowisk – mógłby być patronem ksiądz Jerzy Popiełuszko. W 2014 roku papież Franciszek ustanowił błogosławionego patronem NSZZ «Solidarność». Ale patronowanie księdza Jerzego na jednym konkretnym związku, czy też środowisku, przecież się nie kończy. Jest o wiele szersze i bardziej powszechne, o czym świadczą miliony przy jego grobie. Jeszcze przed beatyfikacją metropolita warszawski Kazimierz Nycz mówił, że ksiądz Jerzy powinien być jako patron «stróżem granicy między dobrem a złem». Był bowiem jej «stróżem» w czasach komunizmu, «gdy rozmazywano tę granicę, gdy fałszowano rzeczywistość, prawdę nazywano kłamstwem, niszczono wartości, łamano ludzi. On się umiał upomnieć o prawdę, wolność, o człowieka, bo wiedział, co jest dobre, a co złe» . Również w obecnych czasach, ponad ćwierć wieku do jego śmierci, także jesteśmy «świadkami rozmywania granicy między dobrem a złem, ale z powodu już innych procesów, o charakterze ponadczasowym – relatywizacji i subiektywizacji, której efektem są m.in. aborcja, eutanazja, inżynieria genetyczna». Metropolita Warszawy w przywołanym wywiadzie mówił, że chciałby, aby ksiądz Jerzy został patronem jedności i współpracy «w naszym społeczeństwie, mocno jednak podzielonym, a równocześnie patronem współpracy w Kościele duchowieństwa i świeckich»”.
„Również ksiądz Zdzisław Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki, mówił przed beatyfikacją o wielkim darze księdza Jerzego jednoczenia różnych ludzi, które jest wyzwaniem. «Dzisiaj potrzeba nam bardzo jedności, bo jakże często współczesny człowiek jest wewnętrznie podzielony. Trzeba więc jedności w nas samych, ale także w naszych małżeństwach, rodzinach, wspólnotach i narodzie». I dodał: «Grób na Żoliborzu woła głosem ks. Jerzego o wzajemne przebaczenie, o jedność»”.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/SN