Rocznice Najważniejsze. 1 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 1 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 1 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 1 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 1 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1018 – Zmarł Thietmar, biskup merseburski, kronikarz, autor jednego z najważniejszych źródeł historycznych na temat państwa pierwszych Piastów i dziejów Europy na przełomie X i XI w. („Kronika” Thietmara).

1415 – Urodził się Jan Długosz, duchowny katolicki, historyk, kronikarz, heraldyk, dyplomata, autor dzieła „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”, będącego jednym z najważniejszych źródeł pisanych dotyczących dziejów Polski, ojciec polskiej heraldyki, wychowawca synów króla Kazimierza IV Jagiellończyka.

1734 – Urodził się Adam Kazimierz Czartoryski, polityk, generał, pisarz, publicysta i mecenas sztuki, jedna z najbardziej wpływowych postaci na scenie politycznej Rzeczpospolitej w okresie stanisławowskim, jeden z przywódców obozu Familii, a następnie Stronnictwa Patriotycznego w trakcie obrad Sejmu Wielkiego (1788-1792), które dążyło do zreformowania państwa. Członek Komisji Edukacji Narodowej i komendant Szkoły Rycerskiej. Ojciec m.in. Adama Jerzego Czartoryskiego, lidera Emigracji polskiej w Paryżu.  

1825 – Zmarł Aleksander I Romanow, car Rosji (1801-1825), król Polski w latach 1815-1825, jeden z pogromców Napoleona, współtwórca Świętego Przymierza, jeden z głównych architektów koncertu mocarstw europejskich po kongresie wiedeńskim (1814-1815). Jego następcą został Mikołaj I.

1830 – W Warszawie tuż po wybuchu Powstania Listopadowego powstało Towarzystwo Patriotyczne (Klub Patriotyczny) na czele z Joachimem Lelewelem. Jego współtwórcami byli m.in. Piotr Wysocki i Maurycy Mochnacki.

1867 – Urodził się Ignacy Mościcki, Prezydent RP w latach 1926-1939, a także wybitny chemik, wynalazca, autor kilkudziesięciu patentów, rektor i profesor Politechniki Lwowskiej, profesor Politechniki Warszawskiej, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego, inicjator budowy budowy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach.

1896 – Zginął Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator pierwszej polskiej wyprawy badawczej do Afryki.

1916 – Legiony Polskie wkroczyły do Warszawy. Był to pierwszy moment od czasów Powstania Listopadowego, gdy ulicami polskiej stolicy maszerowała polska formacja zbrojna w pełnym, oficjalnym umundurowaniu.

1926 – Urodził się Mieczysław Rakowski, polski polityk komunistyczny, historyk, dziennikarz, premier PRL w latach 1988-1989, ostatni I sekretarz KC PZPR (1989-1990).

1942 – Na wydzielonym obszarze getta łódzkiego Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci w Łodzi (Kinder-KL Litzmannstadt, Kinder-KL), przeznaczony dla dzieci od 6 do 16 roku życia.

1943 – Zakończyła się konferencja w Teheranie, podczas której tzw. Wielka Trójka: Franklin D. Roosevelt (prezydent USA), Winston Churchill (premier Wielkiej Brytanii) i Józef Stalin (przywódca ZSRS) zadecydowali o otwarciu drugiego frontu na zachodzie Europy (we Francji) oraz podjęli szereg decyzji na temat przyszłego ładu powojennego, w tym losu Polski, która miała się znaleźć w rosyjskiej strefie wpływów. 

1944 – Ukazało się pierwsze wydanie Polskiej Kroniki Filmowej.

1959 – W Waszyngtonie podpisano Układ Antarktyczny, którego głównym celem jest zapewnienie, że Antarktyda nie zostanie wykorzystana do celów militarnych i nie stanie się przyczyną międzynarodowych konfliktów zbrojnych, a obecność w tym regionie będzie dopuszczalna jedynie w celach pokojowych (takich jak np. rozwój badań naukowych).

1970 – Kazimierz Górski został ogłoszony samodzielnym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2024
Fot. Apel w obozie dla polskich dzieci w Łodzi / Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka / NAC.