Rocznice Najważniejsze. 1 lipca

Rocznice Najważniejsze. 1 lipca – unia lubelska

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 1 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 1 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 1 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1506: Urodził się Ludwik II Jagiellończyk, król Czech i Węgier, wnuk władcy Polski i Litwy Kazimierza IV Jagiellończyka, ostatni przedstawiciel dynastii jagiellońskiej na tronach czeskim i węgierskim.  

1566: Zygmunt II August wydał przywilej, na mocy którego wprowadzono II Statut Litewski porządkujący system prawny Wielkiego Księstwa i upodabniający go do systemu polskiego.

1569: Reprezentanci Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego zaprzysięgli akt unii lubelskiej łączący oba kraje unią realną. Na jego mocy powstawał nowy organizm polityczny – Rzeczpospolita.

1650: Po raz pierwszy ukazał się „Einkommende Zeitungen” – najstarsza gazeta codzienna świata.

1656: Po skutecznym oblężeniu Polacy odbili Warszawę z rąk szwedzkich (podczas tzw. potopu szwedzkiego).

1863: Rozpoczęła się bitwa pod Gettysburgiem – najkrwawsza batalia wojny secesyjnej i jeden z punktów przełomowych tego konfliktu.

1903: Rozpoczęła się pierwsza edycja Tour de France.

1916: Rozpoczęła się bitwa nad Sommą – największe starcie I wojny światowej.

1920: Sejm Ustawodawczy powołał Radę Obrony Państwa podczas wojny polsko-sowieckiej (1919-21).

1940: Powstał Dywizjon 300 – pierwsza eskadra lotnictwa bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

1942: Na froncie afrykańskim II wojny światowej rozpoczęła się I bitwa pod El Alamein.

1991: Układ Warszawski przestał istnieć.

WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lipca 2024
Fot. Jan Matejko, „Unia lubelska”, domena publiczna.