Rocznice Najważniejsze. 1 listopada

Rocznice Najważniejsze. 1 listopada

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 1 listopada? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 1 listopada

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 1 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

835 – Na prośbę papieża Grzegorza IV cesarz Ludwik Pobożny, syn Karola Wielkiego, ustanowił w Cesarstwie Franków (obszar dzisiejszych Niemiec, Francji i północnych Włoch) obowiązkowe obchody ku czci wszystkich chrześcijańskich świętych na dzień 1 listopada.

935 – Papież Jan XI włączył do kalendarza liturgicznego (obowiązującego w całym Kościele katolickim) Uroczystość Wszystkich Świętych, przypadającą na dzień 1 listopada.

1485 – Urodził się Jan Dantyszek, duchowny katolicki, pisarz, dyplomata, sekretarz królewski Zygmunta I Starego, jeden z czołowych polskich poetów okresu renesansu.

1585 – Urodził się Jan Brożek, duchowny katolicki, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych przełomu XVI i XVII w., matematyk, astronom, lekarz, teolog, kartograf, pisarz, twórca pierwszej na ziemiach polskich katedry geodezji, pierwszy biograf Mikołaja Kopernika.

1604 – W londyńskim Pałacu Whitehall odbyła się premiera dramatu „Otello” Williama Szekspira.

1700 – Zmarł Karol II Habsburg, ostatni przedstawiciel tej dynastii na tronie Hiszpanii, którego bezpotomna śmierć doprowadziła do wojny o sukcesję hiszpańską, jednego z najważniejszych konfliktów międzynarodowych na zachodzie Europy w pierwszych dekadach XVIII w.

1705 – August II Mocny ustanowił Order Orła Białego, najstarszy i najwyższy order państwowy RP.

1862 – Urodził się Feliks Koneczny, polski historyk, publicysta, bibliotekarz, profesor na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, gdzie kierował katedrą historii Europy Wschodniej, twórca wpływowej teorii cywilizacji, jeden z czołowych polskich intelektualistów przełomu XIX i XX w.

1893 – Zmarł Jan Matejko, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, autor szeregu obrazów, które ukształtowały sposób myślenia kilku generacji Polaków o sportretowanych przez artystę postaciach oraz wydarzeniach z polskiej historii.

1894 – Zmarł car Aleksander III. Tego samego dnia tron objął Mikołaj II, który okazał się być ostatnim (jak dotąd) monarchą w dziejach Rosji.

1918 – Podczas zjazdu w Lublinie (1-2 listopada) z połączenia polskich organizacji harcerskich i skautowych powstał Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP).

1931 – W Łodzi powstał Polski Związek Tenisa Stołowego.

1986 – Zmarł Mieczysław Moczar, jeden z najwyższych rangą i najbardziej wpływowych polityków komunistycznych w PRL, członek Biura Politycznego KC PZPR (1970–1971, 1980–1981), minister spraw wewnętrznych (1964-1968), generał dyw. Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW), prezes NIK (1971-1983).

1993 – Wszedł w życie traktat z Maastricht powołujący do życia Unię Europejską.

1998Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpoczął działalność jako samodzielna, pełnoetatowa instytucja.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 listopada 2024
Fot. Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu w Garwolinie (1 listopada 1935 r.) / Narodowe Archiwum Cyfrowe.