Rocznice Najważniejsze. 10 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 10 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 10 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1190: Cesarz Fryderyk I Barbarossa, jeden z przywódców i głównych inicjatorów III wyprawy krzyżowej, utonął w rzece Salef.

1854: Bernhard Riemann, niemiecki fizyk i matematyk, wygłosił wykład habilitacyjny na temat przestrzeni wielowymiarowych. Przedstawione przez niego tezy stanowiły fundament dalszego rozwoju nauki i przyczyniły się do sformułowania przez Einsteina ogólnej teorii względności.

1938: Urodziła się Violetta Villas (właśc. Czesława Maria Gospodarek), śpiewaczka, aktorka, kompozytorka, autorka tekstów, ikona polskiej estrady.

1940: Zakończyła się kampania norweska podczas II wojny światowej. Norwegia została zajęta przez Niemcy, które uzyskały w ten sposób dostęp do cennych surowców.

1950: Urodziła się Anna Jantar (właśc. Anna Maria Kukulska), piosenkarka, ikona polskiej muzyki pop.

1967: Zwycięstwem Izraela nad wojskami koalicji arabskiej zakończyła się wojna sześciodniowa.

1979: Zakończyła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2024
Fot. Bitwa i Narwik, Arkiv i Nordland, CC BY-SA 2.0, Wikimedia.