Rocznice Najważniejsze. 10 sierpnia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 sierpnia?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 10 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

843: Zawarto traktat w Verdun, który dzielił imperium Karola Wielkiego między jego wnuków: Lotara, Ludwika Niemieckiego i Karola Łysego. Powstałe wówczas państwa po późniejszych przekształceniach stanowić będą podstawę przyszłych Niemiec i Francji.

955: Rozpoczęła się Bitwa na Lechowym Polu między rycerstwem niemieckim pod wodzą Ottona I, a Węgrami, którzy w tamym czasie regularnie najeżdżali ziemie Europy Zachodniej. Niemcy rozgromili Madziarów i zakończyli erę ich łupieżczych najazdów, kończąc zarazem erę dominacji armii węgierskiej. Zwycięstwo Ottona przyczyniło się do jego późniejszej koronacji cesarskiej (962).

1109: Książę Bolesław III Krzywousty zwyciężył Pomorzan w bitwie pod Nakłem.

1500: Statek portugalskiego żeglarza Diogo Diasa został zniesiony przez morze na nieznaną wyspę, której nadał imię św. Wawrzyńca. Dziś nosi inną nazwę – Madagaskar.

1792: Król Francji Ludwik XVI został zawieszony w czynnościach przez Zgromadzenie Narodowe i aresztowany.

1793: Otwarto muzeum w paryskim Luwrze.

1889: Urodziła się Zofia Kossak (Kossak-Szczucka, Kossak-Szatkowska), polska pisarka, współzałożycielka Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom (Żegota), autorka dokumentu zatytułowanego Protest!, wyrażającego sprzeciw polskich środowisk katolickich wobec zagłady Żydów dokonywanej przez Niemców.

1913: Zakończyła się II wojna bałkańska.

1950: Zmarł Tadeusz Tomaszewski, polski prawnik i polityk, prezes Najwyższej Izby Kontroli na uchodźstwie (1939–1949), a następnie premier Rządu RP na uchodźstwie (1949–1950).

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 sierpnia 2024