Rocznice Najważniejsze. 10 stycznia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 stycznia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 10 stycznia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
49 p.n.e. – Najczęściej przyjmuje się, że tego dnia (między 10 a 12 stycznia) wojska Juliusza Cezara przekroczyły Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w Republice Rzymskiej ze stronnikami Senatu i Gnejusza Pompejusza.
1356 – Cesarz Karol IV Luksemburski ogłosił pierwszą część Złotej Bulli regulującej podstawowe zasady ustrojowe Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Akt ten jest jednym z najstarszych dokumentów protokonstytucyjnych w dziejach średniowiecznej Europy. W 2013 r. został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.
1569 – W Lublinie rozpoczęły się obrady sejmów polskiego i litewskiego, w trakcie których pracowano nad projektem unii między Polską a Litwą (unia lubelska).
1892 – Urodził się Melchior Wańkowicz, pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny przy 2. Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, mistrz polskiego reportażu, autor m.in. „Bitwy o Monte Cassino”, „Na tropach Smętka” czy „Ziela na kraterze”.
1899 – Na łamach czasopisma „Życie” ukazał się esej Stanisława Przybyszewskiego pt. „Confiteor”, który stał się manifestem programowym polskiego modernizmu.
1920 – Wszedł w życie traktat wersalski kończący I wojnę światową. Podpisano go 28 czerwca 1919 r.
1946 – W londyńskiej Methodist Central Hall otwarto 1. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Uczestniczyli w niej delegaci 51 państw.
1971 – Zmarła Coco Chanel (właśc. Gabrielle Bonheur Chanel), francuska projektantka, która zrewolucjonizowała modę kobiecą w 1. połowie XX w. oraz w pierwszych dekadach po II wojnie światowej.
1987 – Miała miejsce premiera filmu „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
2009 – Zmarła Elżbieta Zawacka, generał brygady Wojska Polskiego, kurierka Komendy Głównej AK podczas II wojny światowej, po wojnie uznana za cichociemną jako jedyna kobieta w historii tej elitarnej formacji, uczestniczka Powstania Warszawskiego, w PRL inwigilowana i prześladowana przez komunistów, z zawodu nauczycielka matematyki.
2014 – Zmarł Zbigniew Messner, profesor nauk ekonomicznych, polityk, premier PRL (1985-1988), członek Rady Państwa (1988-1989).
2016 – Zmarł David Bowie, właśc. David Robert Jones, brytyjski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, także producent muzyczny i aktor, legenda światowej sceny muzycznej i ikona popkultury.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka