Rocznice Najważniejsze. 11 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 11 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 11 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1509: Król Anglii Henryk VIII Tudor i Katarzyna Aragońska zawarli związek małżeński. Nieudana próba uzyskania przez władcę papieskiej zgody na unieważnienie ślubu, stanie się w przyszłości jednym z powodów zerwania Kościoła angielskiego z Rzymem.

1675: Król Jan III Sobieski zawarł z Francją tajny traktat w Jaworowie, którego założeniem było przystąpienie Rzeczypospolitej do wojny przeciw Brandenburgii, by odzyskać w ten sposób Prusy Książęce. Finalnie profrancuska polityka króla odniosła porażkę.

1694: Doszło do bitwy pod Hodowem, podczas której wojska polskie odparły atak przeważających sił Chanatu Krymskiego. Starcie to bywa nazywane „polskimi Termopilami” z uwagi na rzekomą dysproporcję sił wynoszącą 1:100. W rzeczywistości nie ma przekonujących dowodów na taki stan rzeczy, jednak faktem jest, że Polacy odparli znacznie bardziej liczebną armię wroga, ponosząc przy tym minimalne straty.

1742: Austria i Prusy podpisały pokój wrocławski kończący I wojnę śląską.

1859: Zmarł Klemens von Metternich, austriacki polityk, jeden z głównych architektów ładu politycznego w Europie, który nastał po kongresie wiedeńskim (1814-1815).

1903: Król Serbii Aleksander I Orbenović wraz z żoną Dragą zostali zamordowani podczas przewrotu pałacowego. Jego następcą został Piotr I Karadziordziewić.

1937: Na polecenie Stalina funkcjonariusze NKWD dokonali egzekucji wysokich rangą dowódców Armii Czerwonej, w tym. Michaiła Tuchaczewskiego, Siemiona Budionnego i Wasilija Blüchera. Mord polityczny był poprzedzony pokazowym procesem i stanowił jeden z etapów stalinowskiej czystki wśród sowieckich elit.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 czerwca 2024
Fot. Antoni Adam Piotrowski, obraz „Husaria w natarciu”, domena publiczna, Wikimedia.