Rocznice Najważniejsze. 11 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 11 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 11 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1618 – Prawdopodobnie tego dnia (lub w styczniu 1619 r.), zawarto rozejm w Dywilinie kończący etap wojen Rzeczpospolitej z Moskwą trwających od 1609 r. Państwo polsko-litewskie osiągnęło wówczas swój największy zasięg terytorialny w historii (ok. 1 mln km kw.).

1866 – W Warszawie uruchomiono pierwszą linię tramwaju konnego. Liczyła 6 km i łączyła dworce kolejowe znajdujące się po dwóch stronach Wisły.

1876 – Urodził się Mieczysław Karłowicz, kompozytor, dyrygent, a jednocześnie publicysta, fotograf i taternik, autor m.in. pieśni i poematów symfonicznych.

1918 – Urodził się Aleksander Sołżenicyn, pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla (1970), więzień stalinowskich obozów, autor m.in. „Archipelagu GUŁag”.

1922 – Gabriel Narutowicz został zaprzysiężony na urząd Prezydenta RP, stając się oficjalnie pierwszą osobą w historii sprawującą tę funkcję. 

1946 – Zgromadzenie Ogólne ONZ powołało UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

1973 – Miała miejsce premiera filmu „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

1976 – Wyemitowano premierowy odcinek serialu telewizyjnego „Daleko od szosy” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego.

1994 – Zmarł Stanisław Maczek, generał Wojska Polskiego, jeden z prekursorów wykorzystania broni pancernej przez Polskie Siły Zbrojne, weteran I wojny światowej, wojny polsko-ukraińskiej, wojny polsko-sowieckiej oraz II wojny światowej. Dowódca 1. Dywizji Pancernej, która wsławiła się walkami na zachodzie Europy w 1944 r., m.in. w Normandii, Holandii, Belgii i Niemczech. Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich dowódców wojskowych w XX w.  

1994 – Wkroczeniem wojsk rosyjskich na terytorium Czeczenii rozpoczęła się I wojna czeczeńska.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 grudnia 2024