Rocznice Najważniejsze. 11 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 kwietnia?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 11 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1079: Biskup krakowski Stanisława ze Szczepanowa został zamordowany przez wysłanników króla Bolesława II Szczodrego (Śmiałego). Był to tragiczny finał konfliktu między władcą Polski a biskupem Stanisławem, dziś świętym Kościoła katolickiego uznawanym za męczennika. Tradycyjny przekaz, wedle którego ciało biskupa zamordowanego przez królewskich siepaczy podczas sprawowania mszy świętej, zostało następnie porwane i poćwiartowane przez napastników, nie znajdują dostatecznego potwierdzenia. Nie jest również jasne z jakiego konkretnie powodu król dążył do rozprawy z biskupem. Według scenariusza popularnego wśród historyków, działania Bolesława były reakcją na politykę biskupa Stanisława, który – w zależności od interpretacji – stał na czele opozycji antykrólewskiej lub nawet inspirował działania wrogie wobec monarchy.

1514: Zmarł Donato Bramante, wybitny włoski architekt i malarz epoki renesansu, autor pierwszego planu przebudowy watykańskiej bazyliki św. Piotra.

1713: W Utrechcie podpisano pokój kończący wojnę o sukcesję hiszpańską – konflikt o dominację w Europie trwający od 1701 r., jeden z najważniejszych w pierwszej połowie stulecia, w który zaangażowane były największe potęgi kontynentu.

1864: Romuald Traugutt, dyktator powstania styczniowego, został aresztowany przez carską policję. 5 sierpnia wykonano na nim wyrok śmierci. Aresztowanie Traugutta ostatecznie przypieczętowało los chylącej się ku upadkowi insurekcji.

1963: Papież Jan XXIII opublikował encyklikę Pacem in terris traktującą o prawach i obowiązkach jednostek oraz państw, podkreślającą aspekt godności człowieka oraz równości między ludźmi, wzywającą do poszanowania światowego pokoju. Encyklika Pacem in terris uważana jest za jedną z najważniejszych spośród wszystkich ogłoszonych w XX w.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2024
Fot. Romuald Traugutt, domena publiczna, Wikimedia.