Rocznice Najważniejsze. 11 lipca

Rocznice Najważniejsze. 11 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 11 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1562: Król Zygmunt II August zawarł układ z Krzysztofem von Taxisem, dyrektorem naczelnym wiedeńskiej poczty cesarskiej. Zgodnie z treścią porozumienia von Taxis stanął na czele wszystkich poczt w Polsce, tworząc jednolitą organizację o nazwie Poczta Polska, czyli Królewska.

1828: Adam Mickiewicz po raz pierwszy opublikował Pieśń filaretów (jako anonimowy twórca w czasopiśmie „Motyl”).

1920: Odbył się plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu. Zdecydowana większość tych obszarów przypadła Niemcom.

1921: Irlandczycy i Anglicy podpisali zawieszenie broni, które doprowadziło do zawarcia traktatu pokojowego kończącego irlandzką wojnę o niepodległość. W 1922 r. powstało Wolne Państwo Irlandzkie o statusie dominium brytyjskiego.

1943: Podczas tzw. „krwawej niedzieli” doszło do serii mordów na Polakach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów, będących punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej.

1960: Ukazała się powieść Zabić drozda autorstwa Harper Lee.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lipca 2024