Rocznice Najważniejsze. 11 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 marca?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 11 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

  • 1514: zmarł Donato Bramante, wybitny włoski architekt i malarz epoki renesansu, autor pierwotnego projektu Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
  • 1544: Urodził się Torquato Tasso, włoski poeta, jeden z najwybitniejszych twórców schyłkowego renesansu, autor m.in. poematu epickiego w 20 pieśniach Goffred albo Jeruzalem wyzwolona. Jego twórczość utorowała drogę barokowi.
  • 1646: Zmarł Stanisław Koniecpolski, polski szlachcic, polityk, hetman wielki koronny, jeden z najwybitniejszych wodzów Rzeczypospolitej. Walczył m.in. pod Kłuszynem z Rosjanami (1610), pod Cecorą z Turkami (1620), pod Trzcianą ze Szwedami (1629) czy pod Ochmatowem z Tatarami (1644).
  • 1861: W Montgomery w Alabamie uchwalono Konstytucję Skonfederowanych Stanów Ameryki. Weszła w życie w lutym następnego roku. Przestała obowiązywać wiosną 1865 r., na krótko przed ostateczną kapitulacją Konfederatów w wojnie secesyjnej.
  • 1886: Urodził się Edward Śmigły-Rydz, polski dowódca wojskowy i polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych podczas wojny obronnej w 1939 r. Wcześniej był członkiem Legionów Polskich, kierował Polską Organizacją Wojskową, brał udział w wojnie polsko-sowieckiej (1919-1921).  
  • 1947: Rozpoczął się proces Rudolfa Hoessa, komendanta byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie. Niemiec został skazany na śmierć, a następnie stracony na terenie KL Auschwitz (śmierć przez powieszenie).
  • 2020: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan międzynarodowej pandemii COVID-19.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2024