Rocznice Najważniejsze. 11 sierpnia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 sierpnia?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 11 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 11 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1264: Papież Urban IV ustanowił uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (święto Bożego Ciała).

1492: Rodrigo Borgia został wybrany na papieża i przyjął imię Aleksander VI.

1579: Podczas wojny Rzeczpospolitej z Rosją prowadzonej przez króla Stefana Batorego, rozpoczęło się oblężenie Połocka. Potężna twierdza uległa wojskom polsko-litewskim jeszcze przed końcem miesiąca.

1804: Franciszek II Habsburg przyjął tytuł cesarza Austrii i przekształcił państwa monarchii habsburskiej w Cesarstwo Austriackie.

1892: Urodził się Władysław Anders, polski żołnierz i polityk, generał Polskich Sił Zbrojnych, dowódca Armii Polskiej w ZSRS oraz 2. Korpusu Polskiego, który zdobył m.in. Monte Cassino i Ankonę, od 1946 r. Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i Naczelny Wódz; jeden z najwybitniejszych polskich generałów w XX w.

1932: Utworzono Białowieski Park Narodowy, drugi w Polsce (po pienińskim) i jeden z pierwszych w Europie.

1937: Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych Nikołaj Jeżow wydał rozkaz nr 00485, który stanowił podstawę do rozpoczęcia tzw. „Operacji polskiej” NKWD, skutkującej śmiercią co najmniej 111 091 Polaków. To sowieckie ludobójstwo do dziś pozostaje zbrodnią nierozliczoną.

1942: Ukazał się Protest! Zofii Kossak-Szczuckiej – dokument wyrażający sprzeciw polskich środowisk katolickich wobec zagłady Żydów dokonywanej przez Niemców.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 sierpnia 2024