Rocznice Najważniejsze. 12 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 12 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 12 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1519: Urodził się Kosma I Medyceusz, władca Florencji i pierwszy wielki książę Toskanii (od 1569 r.).

1776: Uchwalono Deklarację Praw Wirginii, akt prawny stworzony na potrzeby jednej z dawnych kolonii brytyjskich, który poprzedził Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych z 4 lipca.

1809: Wojsko Księstwa Warszawskiego pod wodzą ks. Józefa Poniatowskiego odniosło zwycięstwo w bitwie pod Wrzawami podczas wojny polsko-austriackiej.

1848: Zakończył się Zjazd Słowiański w Pradze.

1862: W Niemczech powstało zgromadzenie zakonne braci franciszkanów od Świętego Krzyża. Jego założycielem był Piotr Wirth.

1967: Rząd PRL zerwał stosunki dyplomatyczne z Izraelem w efekcie zwycięstwa Izraelczyków w wojnie sześciodniowej. Preludium Marca ’68 w Polsce.

1968: Miała miejsce premiera kultowego horroru Dziecko Rosemary w reżyserii Romana Polańskiego.

1979: Henryk Jaskuła wypłynął w samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portu. Ukończy go w maju 1980 r. jako pierwszy Polak w historii.

1991: Boris Jelcyn zwyciężył pierwsze w historii wybory prezydenckie w Rosji.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 czerwca 2024
Fot. Jerzy Kordecki, CC BY 3.0, Wikimedia.