Rocznice Najważniejsze. 12 grudnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 grudnia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 12 grudnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1501 – Wielki książę litewski Aleksander Jagiellończyk, brat zmarłego Jana Olbrachta, został koronowany na króla Polski.
1577 – Zawarto porozumienie w Malborku kończące wojnę Rzeczpospolitej z Gdańskiem.
1586 – Zmarł Stefan Batory, książę siedmiogrodzki od 1571 r., król Polski i wielki książę litewski od 1575 r., mąż Anny Jagiellonki, drugi władca Rzeczpospolitej, który sięgnął po koronę na drodze wolnej elekcji.
1812 – Zmarł Stanisław Trembecki, sekretarz królewski Stanisława Augusta Poniatowskiego, poeta, dramatopisarz, tłumacz, czołowy polski twórca klasycystyczny.
1860 – Urodził się Jan Kasprowicz, poeta, pisarz, dramaturg, jeden z głównych twórców młodopolskich.
1886 – Urodził się Adam Pragier, prawnik, ekonomista, prof. Wolnej Wszechnicy Polskiej, działacz PPS, żołnierz Legionów Polskich, w latach 30. XX w. skazany w procesie brzeskim, po wybuchu II wojny światowej czołowy działacz emigracyjny.
1890 – Urodził się Kazimierz Ajdukiewicz, filozof, jeden z najwybitniejszych polskich logików, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Warszawskiego, członek PAN i PAU.
1915 – Urodził się Jeremi Przybora, satyryk, poeta, pisarz, współtwórca Kabaretu Starszych Panów, ikona polskiej sceny kabaretowej.
1915 – Urodził się Frank Sinatra, amerykański piosenkarz i aktor, ikona popkultury, jeden z najpopularniejszych artystów scenicznych XX w.
1916 – W trakcie I wojny światowej Józef Piłsudski, wówczas jako komendant I Brygady Legionów Polskich, przybył do Warszawy.
1963 – Zmarł Józef Zając, pilot, generał dywizji Wojska Polskiego, żołnierz Legionów Polskich, Naczelny Dowódca Lotnictwa i Obrony Przeciwlotniczej podczas kampanii wrześniowej 1939 r., kawaler Orderu Virtuti Militari.
1974 – Miała miejsce premiera filmu „Ojciec chrzestny II” w reżyserii Francisa Forda Coppoli.
2022 – Zmarł Mirosław Hermaszewski, pilot i kosmonauta, żołnierz Wojska Polskiego, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył lot w kosmos (1978).
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka