Rocznice Najważniejsze. 12 września

Rocznice Najważniejsze. 12 września

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 12 września? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 12 września

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1635 – Rzeczpospolita i Szwecja zawarły rozejm w Sztumskiej Wsi dotyczący statusu politycznego Inflantów. Terytoria na północ od Dźwiny wraz z Rygą zostały przy Szwecji, natomiast ziemie na południu – m.in. z Kurlandią i Semigalią – przypadły Rzeczpospolitej. Rozejm został zerwany w 1655 r., kiedy Szwedzki zaatakowali Polskę i Litwę, rozpoczynając wojnę znaną jako potop szwedzki.

1683 – Miała miejsce bitwa pod Wiedniem (odsiecz wiedeńska), podczas której wojska Rzeczpospolitej i Habsburgów dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego pod wodzą Kary Mustafy.

1733Stanisław Leszczyński po raz drugi został wybrany królem przez szlacheckich elektorów. Po raz pierwszy wybrano go w 1704 r., lecz po bitwie pod Połtawą (1709 r.) stracił koronę na rzecz Augusta II Mocnego.

1917 – Na mocy patentu w sprawie władzy państwowej w Królestwie Polskim powołano Radę Regencyjną Królestwa Polskiego, która 7 X 1918 r. w orędziu do narodu ogłosiła niepodległość Polski.

1921 – Urodził się Stanisław Lem, polski pisarz i filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku science fiction w literaturze, autor kultowych powieści i opowiadań, m.in. „Solaris”, „Bajki robotów”, „Summa technologiae”, „Powrót z gwiazd” czy „Cyberiada”.

1924 – Na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego w II RP utworzono Korpus Ochrony Pogranicza.

1942 – Zakończyła się Wielka Szpera (5-12 IX), niemiecka akcja deportacyjna polegająca na masowych wysiedleniach ponad 15 tys. dzieci, starców, chorych i niepracujących z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. 

1942 – Na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego, w Iraku, Iranie i Palestynie z połączenia Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie i Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS utworzono Armię Polską na Wschodzie.

1989 – Sejm PRL X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) udzielił wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego.

1990 – W Moskwie podpisano Traktat dwa plus cztery (Traktat o ostatecznym uregulowaniu w odniesieniu do Niemiec), otwierający drogę do zjednoczenia Niemiec. Sygnatariuszami były: RFN, NRD, Stany Zjednoczone, Związek Sowiecki, Wielka Brytania i Francja.

Newsletter „Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 września 2024
Fot. Jan Matejko, obraz „Jan Sobieski pod Wiedniem", zbiory Muzeów Watykańskich.