Rocznice Najważniejsze. 13 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 13 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 13 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 13 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 13 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1558: Otwarto Gdańskie Gimnazjum Akademickie, szkołę dla młodzieży protestanckiej, która prezentowała poziom zbliżony do akademickiego. Gimnazjum przetrwało upadek Rzeczypospolitej w 1795 r. i istniało aż do 1817 r.

1611: Wojska Rzeczypospolitej pod wodzą hetmanów Stanisława Żółkiewskiego i Lwa Sapiehy zdobyły Smoleńsk. Otworzyło to stronie polsko-litewskiej drogę na Moskwę.

1825: Z inicjatywy Ksawerego Druckiego Lubeckiego w Królestwie Polskim powołano Towarzystwo Kredytowe Ziemskie z siedzibą w Warszawie.

1864: Zmarł Henryk Dembiński, polski generał, uczestnik wojen napoleońskich, powstania listopadowego oraz powstania węgierskiego (1848 r.), poseł na Sejm Królestwa Polskiego w 1825 r.

1915: Podczas I wojny światowej ułani 2 szwadronu II Brygady Legionów Polskich przypuścili szarżę pod Rokitną w celu wypchnięcia Rosjan z zajmowanych przez nich pozycji. Atak przełamał trzy linie wroga i zmusił wojsko rosyjskie do wycofania się, jednak mimo to, sukces nie został całkowicie wykorzystany. Okupiona dużymi stratami szarża polskich ułanów przeszła do legendy.

1926: Z Polskiej Partii Socjalistycznej wykształciła się PPS-Lewica.

1930: Urodził się Ryszard Kukliński (ps. Jack Strong), pułkownik LWP, zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, agent CIA, pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady Wojska Polskiego. W latach 1971-81 przekazywał Amerykanom dokumenty dotyczące sowieckich planów inwazji na Europę Zachodnią.

1977: Odbyła się premiera kultowej komedii Kochaj albo rzuć w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – trzeciej i ostatniej części trylogii filmowej traktującej o perypetiach rodzin Pawlaków i Kargulów.

2004: W Polsce przeprowadzono pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja wyniosła 20,87 proc.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 czerwca 2024
Fot. Obraz Wojciecha Kossaka „Szarża pod Rokitną”, domena publiczna, Wikimedia.