Rocznice Najważniejsze. 13 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 13 kwietnia?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 13 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 13 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 13 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1743: Urodził się Thomas Jefferson, amerykański polityk, prawnik, filozof, wynalazca, architekt, trzeci prezydent USA, jeden z autorów „Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych” oraz ojców założycieli państwa amerykańskiego. Jefferson prowadził ponadto pionierskie badania archeologiczne oraz założył Uniwersytet Wirginii.

1854: Urodziła się Anna Tomaszewicz-Dobrska, pierwsza kobieta z dyplomem lekarskim prowadząca własną praktykę na ziemiach polskich. Specjalizowała się w pediatrii, położnictwie i ginekologii.

1883: Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia azotu. Wcześniej, 5 kwietnia, dokonali skroplenia tlenu.

1909: Zmarł Stanisław Ulam, matematyk polsko-żydowskiego pochodzenia, jeden z najzdolniejszych przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej, współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej, twórca pierwszych metod numerycznych. Jako jeden z pierwszych naukowców wykorzystywał komputer w swoich badaniach. 

1943: Niemcy ogłosili odkrycie zbiorowych mogił ofiar ludobójstwa dokonanego przez Sowietów w Katyniu. Tym samym informacje na temat zbrodni katyńskiej po raz pierwszy publicznie ujrzały światło dzienne. Dnia 13 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej.

1990: Michaił Gorbaczow przekazał Wojciechowi Jaruzelskiemu, wówczas prezydentowi RP, archiwalne dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. Był to pierwszy raz kiedy najwyższy przedstawiciel władz ZSRR oficjalnie przyznał, że mordu na polskich jeńcach dokonało NKWD. Jednocześnie Rosjanie rozpoczęli nowy etap fałszowania historii Katynia, polegający na zrzucaniu odpowiedzialności za zbrodnię z państwa sowieckiego już nie na Niemców, a na poszczególne organizacje i osoby. Dziś kontynuatorem tej retoryki jest Władimir Putin. Prezydent Rosji przenosi odpowiedzialność za mord katyński nie tyle na całe NKWD, co na Józefa Stalina, argumentując jednocześnie, że zbrodnia dokonana przez Sowietów wiosną 1940 r. była odwetem za rzekome polskie zbrodnie na rosyjskich jeńcach wojennych z czasów wojny w latach 1919-1921.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2024