Rocznice Najważniejsze. 13 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 13 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 13 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 13 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1521: Tenochtitlán, stolica państwa Azteków, została zajęta przez hiszpańskich konkwistadorów i wspierających ich indiańskich sojuszników pod wodzą Hernána Cortésa.
1808: Podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim w czasach napoleońskich zakończyło się pierwsze (nieudane) oblężenie Saragossy, w którym obok Francuzów walczyli polscy żołnierze.
1873: Urodził się Józef Haller, polski żołnierz i polityk, generał broni Wojska Polskiego, dowódca Błękitnej Armii (zwanej Armią Hallera), jedna z czołowych postaci walczących o sprawę polską podczas I wojny światowej, dowódca Frontu Północnego podczas wojny polsko-sowieckiej, minister bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego (1939 r.), kawaler Orderu Orła Białego i Orderu Virtuti Militari.
1899: Urodził się Alfred Hitchcock, angielski reżyser, scenarzysta i producent, jedna z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych osobowości w historii kina, twórca m.in. „Psychozy”, „Ptaków” czy „Okno na podwórze”.
1918: Zakończyła się bitwa pod Amines między armią niemiecką, a połączonymi siłami francusko-brytyjsko-australijsko-kanadyjsko-amerykańskimi. Wojska sprzymierzone odniosły zwycięstwo decydujące o sukcesie Ententy na froncie zachodnim I wojny światowej, który został wówczas przełamany.
1920: W trakcie wojny polsko-sowieckiej rozpoczęła się Bitwa Warszawska (tzw. Cud nad Wisłą). Walki początkowo toczyły się na przedpolach Warszawy, a następnie, dzięki skutecznemu kontruderzeniu Polaków, przeniosły w kierunku granicy wschodniej Rzeczpospolitej.
1961: Rozpoczęła się budowa Muru Berlińskiego.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka