Rocznice Najważniejsze. 14 lipca

Rocznice Najważniejsze. 14 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 14 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 14 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 14 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1683: Wojska tureckie pod wodzą Kary Mustafy rozpoczęły oblężenie Wiednia. Dnia 12 września Turcy zostaną rozbici przez wojska Habsburgów i Rzeczypospolitej pod wodzą króla Jana III Sobieskiego.

1700: Rosja i Turcja zawarły traktat w Konstantynopolu kończący wojnę między oboma krajami (1686-1700). Państwo Piotra I zyskiwało m.in. Azow wraz z ujściem Donu oraz możliwość swobodnej żeglugi na Morzy Czarnym i Azowskim. Pozycja międzynarodowa Turcji osłabła jeszcze bardziej, natomiast Rosja wykonała kolejny krok w kierunku budowy mocarstwowej pozycji.

1789: Lud Paryża zaatakował i zdobył Bastylię. Symboliczny początek wielkiej rewolucji francuskiej.

1795: W rocznicę zdobycia Bastylii Marsylianka została ustanowiona francuskim hymnem państwowym.

1854: Urodził się Jacek Malczewski, polski malarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli symbolizmu w 2. połowie XIX i 1. połowie XX w., autor m.in. obrazów „Melancholia”, „Hamlet polski”, „Wigilia na Syberii”, „Błędne koło” czy „Autoportret w białym stroju”.

1874: Urodził się Jerzy Żuławski, polski pisarz, poeta, filozof, jeden z prekursorów literatury fantastycznonaukowej w Polsce, ponadto działacz niepodległościowy, żołnierz Legionów Polskich, autor m.in. cyklu powieści o nazwie Trylogia księżycowa.

1881: Jeden z najsłynniejszych przestępców w historii Dzikiego Zachodu, rewolwerowiec Billy Kid, został zastrzelony przez szeryfa Pata Garretta.

1889: W Paryżu powołano Drugą Międzynarodówkę.

1939: Zmarł Alfons Mucha, czeski grafik i malarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli stylu secesjonistycznego, czołowy twórca plakatów w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

1943: W Londynie powstał rząd Stanisława Mikołajczyka.

1965: Pierwsze w historii zdjęcia powierzchni Marsa zostały przesłane na Ziemię za pośrednictwem amerykańskiej sondy Mariner 4.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lipca 2024
Fot. Jean-Pierre Houël „Szturm na Bastylię”, domena publiczna, Wikimedia.