Rocznice Najważniejsze. 14 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 14 marca?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 14 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 14 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 14 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

  • 1503: Zmarł Fryderyk Jagiellończyk, syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, polski królewicz i książę litewski, duchowny katolicki, biskup krakowski, a jednocześnie arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, od 1493 r. także kardynał.
  • 1771: Urodził się Józef Chłopicki, polski generał, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. (w obronie Konstytucji 3 maja), insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich i powstania listopadowego (jako dyktator). Był jednym z najzdolniejszych i najbardziej zasłużonych polskich dowódców przełomu XVIII i XIX wieku.
  • 1794: Urodził się Józef Bem, wybitny artylerzysta i inżynier wojskowy (jeden z najlepszych w XIX-wiecznej Europie), twórca pierwszych wojsk rakietowych w armii polskiej, generał Wojska Polskiego, dowódca sił artyleryjskich podczas powstania listopadowego (1830-1831), naczelny wódz powstania węgierskiego podczas Wiosny Ludów (1848-1849), feldmarszałek armii Imperium Osmańskiego, bohater narodowy Polaków, Węgrów i Turków.
  • 1801: Zmarł Ignacy Krasicki, polski duchowny katolicki i arystokrata, jeden z głównych przedstawicieli oświecenia w Rzeczpospolitej. Krasicki sprawował funkcję biskupa warmińskiego, a następnie arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Był prezydentem Trybunału Głównego Koronnego. Zasłynął przede wszystkim jako pisarz i poeta, autor takich dzieł jak „Myszeida”, „Monachomachia”, „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, „Wojna chocimska”, „Satyry”, „Bajki i przypowieści” czy „Bajki nowe”. Był współzałożycielem „Monitora” – jednego z pierwszych czasopism wydawanych w języku polskim i najważniejszego tytułu prasowego w ostatnim trzydziestoleciu Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
  • 1879: Urodził się Albert Einstein, jeden z najwybitniejszych fizyków w dziejach, twórca szczególnej i ogólnej teorii względności, a także szeregu innych reguł fundamentalnych dla rozwoju współczesnej fizyki, laureat Nagrody Nobla w 1921 r.
  • 1883: Zmarł Karol Marks, niemiecki filozof, socjolog, ekonomista, publicysta i działacz rewolucyjny pochodzenia żydowskiego, współzałożyciel I Międzynarodówki, twórca marksizmu stanowiącego źródło ideologii komunistycznej. Autor m.in. „Manifestu komunistycznego” i „Kapitału”.
  • 1964: Polscy intelektualiści wystosowali tzw. List 34, będący pierwszym zbiorowym protestem tego środowiska przeciwko cenzurze i polityce kulturalnej władz PRL. Dnia 14 marca list złożył w siedzibie Urzędu Rady Ministrów Antoni Słonimski.
  • 2013: Xi Jinping, od listopada 2012 r. pełniący rolę Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), po raz pierwszy został oficjalnie zaprzysiężony jako przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej (głowa państwa). Xi jest obecnie najdłużej sprawującym władzę chińskim politykiem od czasów Mao Zedonga.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 marca 2024