Rocznice Najważniejsze. 14 sierpnia

Rocznice Najważniejsze. 14 sierpnia – strajk w Stoczni Gdańskiej

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 14 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 14 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 14 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1018: Bolesław Chrobry zdobył Kijów.

1385: Władysław Jagiełło wystawił w Krewie akt stanowiący jego zobowiązania przedślubne wobec Królestwa Polskiego. Przyrzekał m.in. przyjęcie chrześcijaństwa oraz przyłączenie Litwy do Korony. To wydarzenie jest często określane w publicystyce historycznej i mowie potocznej jako unia w Krewie.

1914: Ogłoszona została Odezwa wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza do Polaków, która zapowiadała odrodzenie Polski „swobodnej w swej wierze, języku i samorządzie” z ziem trzech zaborów pod berłem cara. Był to jeden z etapów rywalizacji mocarstw o pozyskanie narodu Polskiego podczas I wojny światowej. Proces ten zakończy się odzyskaniem niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 roku. 

1919: Rozpoczął się strajk robotników na Górnym Śląsku, który poprzedzał wybuch I powstania śląskiego.

1920: Zginął Ignacy Jan Skorupka, polski duchowny katolicki, kapelan Wojska Polskiego m.in. podczas wojny polsko-sowieckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zginął w trakcie walk, udzielając żołnierzowi ostatniego namaszczenia. Jego śmierć stała się jednym z symboli polskiej wojny obronnej.

1941: Przywódcy USA i Wielkiej Brytanii – Franklin D. Roosevelt oraz Winston Churchill – podpisali Kartę Atlantycką.

1941: Zginął Maksymilian M. Kolbe, polski duchowny katolicki, franciszkanin, misjonarz, założyciel Rycerstwa Niepokalanej, święty Kościoła katolickiego, który w KL Auschwitz ofiarował swoje życie w zamian za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

1947: Zakończył się proces niemieckiej załogi obozu koncentracyjnego Buchenwald przed Amerykańskim Trybunałem Wojskowym. Spośród 31 oskarżonych 9 skazano na karę pozbawienia wolności (od 10 lat po dożywocie), a 22 na karę śmierci przez powieszenie.

1980: Rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, który zapoczątkował serię wydarzeń, jakie przeszły do historii pod nazwą Sierpień 1980. 

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 sierpnia 2024
Fot. Strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej (1980 r.) / Europejskie Centrum Solidarności, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia.